Періодонтит: звідки з'являється і як вилікувати

Запись на прием в горячий час
знижка -20%
3
1
Время приема
2
Періодонтит: симптоми і лікування

Періодонтит є підступним: знають про цю хворобу в основному лише ті, кому довелося «обличчям до обличчя» стикнутися з недугою. Раніше, щоб позбутися болю, потрібно було видаляти зуб. Сучасні методи дозволяють у більшості випадків вилікувати періодонтит і зберегти зуб. Хочете дізнатися, що таке періодонтит, які форми він приймає і як лікують захворювання в наші дні – прочитайте цю статтю.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent


Запалення періодонта – що це за хвороба

Періодонтитом стоматологи називають запальний процес, який руйнує кісткову тканину біля кореня зуба (періодонта). У результаті на верхівці кореня утворюється абсцес або кіста. Ознаки періодонтиту можуть бути різними, залежать від виду і стадії хвороби.

Прояви гострої форми:

 • тягнуча біль у конкретному зубі;
 • пульсуючі больові відчуття, коли хвороба переходить у гнійне запалення;
 • на проблемний зуб неможливо жувати;
 • рухливість ураженого зуба;
 • загальне погіршення самопочуття, порушення сну;
 • підвищення температури.

Хронічний періодонтит – симптоми:

 • хворобливість при накушуванні та постукуванні причинного зуба;
 • стерпні, слабкі больові відчуття;
 • на зовнішній поверхні щелепи утворюється свищ з незначними гнійними виділеннями.

Періодонтит: передумови до хвороби зубів

Підступність хронічного різновиду періодонтиту полягає в тому, що хвороба часто протікає безсимптомно, і пацієнт звертається у клініку занадто пізно, коли врятувати пошкоджений зуб уже не можливо. Виявити появу абсцесу можна за допомогою рентгенівського знімку.

Що призводить до виникнення періодонтиту

Причини періодонтиту можна розділити на дві основні категорії:

 1. Інфекційні. Патогенні мікроорганізми проникають у тканини періодонта через кореневий канал, наприклад, у випадках запущеного пульпіту, неякісного пломбування каналу, інфікування зуба під коронкою.
 2. Травматичні. Захворювання розвивається через падіння або удар у щелепу. Причиною може стати хронічна травма (наприклад, через виступаючу пломбу або перекушування дроту зубами). Супроводжується гострими симптомами.
 3. Медикаментозні. Найпоширеніша причина – неякісне лікування зубного нерва, коли сильнодіючі ліки (миш'як, фенол) проникають у періодонт. Інша причина – алергія на медичні препарати, проявляється в імунологічній реакції.

Чому виниукає періодонтит

Класифікація періодонтитів і методи лікування

У стоматології періодонтити поділяють на кілька видів:

1. Гостра форма. Процес триває від 2 днів до 2–3 тижнів. Симптоми яскраво-виражені, про них ми вже писали. Гостра фаза хвороби буває двох типів:

 • серозне запалення – збільшується набряк періодонта, капіляри розширюються, скупчуються клітини крові, це провокує посилення болю;
 • гнійне запалення – кілька дрібних вогнищ запалення зливаються в одне; через розширення тканин з'являється рухливість зуба, а біль стає нестерпним; як тільки гній проривається назовні, настає швидке полегшення.

2. Хронічний періодонтит протікає уповільнено і не так помітно. Основні форми:

 • фіброзна: тканини періодонта ущільнюються і рубцюються, загострення трапляються рідко – це найсприятливіший перебіг хвороби, який можна визначити тільки за допомогою рентгенограми;
 • гранулююча форма: руйнування кісткової тканини відбувається стрімко і безладно, супроводжується розростанням періодонта;
 • гранулематозная форма: організм намагається захиститися від інфекції, утворюючи навколо вогнища ураження щільну капсулу – гранульому; всередині порожнини тканини поступово руйнуються.

3. Загострення хронічного періодонтиту. На цій стадії спостерігаються симптоми гострої форми, які зникають з появою свища. Хвороба повертається у хронічну форму.

Ускладнення періодонтиту проявляються в появі абсцесів, флегмон, гаймориту, щелепного остеомієліту та інших серйозних захворювань.

Лікування періодонтиту проходить за принципом «чим раніше – тим краще». Запалення, виявлене на ранніх стадіях, дозволяє позбутися хвороби без хірургічного втручання.

Як лікують періодонтит

Як лікують періодонтит професійними методами:

 1. Стоматолог відкриває доступ до кореневих каналів.
 2. Ретельно вичищає всі гнійні утворення і стінки каналів, забезпечує ексудату можливість відтоку.
 3. Проводить лікування каналів, дентинних канальців і періодонта.
 4. Пломбує канали та коронкову частину зуба.

Коли гранульома розростається до великих розмірів, доводиться вдаватися до хірургічного способу лікування зубів – резекції верхівки кореня.

Кваліфікована стоматологічна допомога – єдиний шанс вилікувати періодонтит і зберегти зуб. Якщо з'явилися тривожні симптоми, не чекайте, поки «саме пройде» – терміново йдіть до лікаря!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом


Автор материала

Юдін Михайло Юрійович - фото стоматолога
Михайло
Юдін
Головний лікар