Центр імплантації
та протезування
Київ, ст. м. Печерська Євгена Коновальця 23
Щоденно 09:00-20:00
Центр імплантації
та протезування
Меню / Послуги/
Діагностика
Діагностика
Імплантація зубів
Імплантація зубів
Протезування зубів
Протезування зубів
Ідеальна посмішка
Ідеальна посмішка
Лікування зубів
Лікування зубів
Лікування ясен
Лікування ясен
Хірургія
Хірургія
Вирівнювання зубів
Вирівнювання зубів
Дитяча стоматологія
Дитяча стоматологія
Чистка зубів
Чистка зубів

Видалення молочного зуба

Молочні зуби не завжди випадають самостійно: іноді доводиться звертатися до дитячого стоматолога для їх видалення. Про те, коли це необхідно, наскільки процедура болісна, як підготуватися до операції та як вона проходить, розповість наша стаття.

Молоді батьки з таким трепетом чекали на появу кожного нового молочного зубчика, тож не встигають звикнутися з тим, що прийшов час із ними прощатися. Добре, якщо вам не буде потрібно видаляти зуб у дитини, оскільки він після розхитування випадає сам. Проте відбувається так не завжди, та й накушування на молочний зуб, що хитається, може принести більш значний дискомфорт, ніж візит до стоматолога. Про те, чи потрібно виривати тимчасові зуби, ви можете порадитися з фахівцями Healthy Dent і, звичайно, зі своїм чадом: цілком можливо, дитина вже давно готова попрощатися з дискомфортом.

Коли з'являються і випадають молочні зуби

Молочні зуби: коли з'являються і випадають

В основному прорізування молочних зубів у дитини починається приблизно в 6 місяців. Іноді тимчасові зуби прорізуються раніше – у 3–5 місяців. У 3 роки малюк може мати 16 зубів, а весь комплект із 20 одиниць повністю прорізується в 4 роки або трохи раніше. Мінятися зуби починають у 5–7 років, і до цього моменту ви точно встигнете побувати у стоматолога.

Навіть якщо молочні зуби не викликають занепокоєння, їх слід ретельно чистити, оглядати в дитячого стоматолога та за необхідності лікувати. Карієс, що з'явився, може легко перейти на зачатки корінних зубів, і тоді проблеми стануть серйознішими. Якщо ростуть постійні зуби з невилікованим карієсом, то вони починають руйнуватися набагато раніше. Часто саме через недостатню увагу до молочних зубів у дорослої людини з'являються значні стоматологічні проблеми.

Коли потрібно видаляти молочний зуб

В основному молочні зуби, що хитаються, викликають незначний дискомфорт. Якщо ж чекати природного випадіння зуба немає бажання, оскільки дитині боляче їсти і неприємно відчувати в роті нефункціональний зуб, тоді варто зважитися на виривання такої одиниці.

У яких ще випадках показане видалення молочного зуба:

  • Видалення дитячого зуба важливо провести вчасно, якщо корінний зуб під ним уже почав прорізуватись, а молочна одиниця ніяк не йде й заважає йому рівно рости.
  • Вирвати молочний зуб обов'язково потрібно за наявності ушкоджень: мікротравм і відколів.
  • Видалення зубів дітям часто проводиться при періодонтиті та гаймориті.
  • Виривають також зуб із карієсом, який немає сенсу лікувати, тобто коли підходить строк зміни зуба або він значно зруйнований.
  • Зуб із флюсом може становити небезпеку для життя, тому його також варто негайно видаляти. Часто проблема з'являється на тлі розхитування та потрапляння інфекції в ясна. При флюсі дуже важливо не займатися самолікуванням, навіть якщо йдеться про тимчасовий зуб.
  • Обов'язково виривають одиницю зі свищем (норицею) – отвором у яснах, який може відкриватися та закриватись і через який витікають гній чи рідкий вміст флюсу.

Важливо розуміти, що видалення нерва молочного зуба проводиться у виняткових випадках, щоб усунути непоправні наслідки для постійної одиниці. Тому за наявності серйозних патологій набагато частіше проводиться саме видалення молочних зубів.

Чи потрібно видаляти корені? Ні, видалення кореня молочного зуба не показане: зазвичай при розхитуванні він поступово розсмоктується самостійно й легко екстрагується разом із самою зубною одиницею.

Як безпечно вирвати молочний зуб: наслідки раннього видалення

Рішення про те, чи потрібно видаляти зуб, варто приймати лише з лікарем, якому ви довіряєте. В екстрених ситуаціях – у разі наявності нориці та флюсу – видалення молочних зубів може проводитися дочасно. І якщо протягом наступних 8–12 місяців зуб-замісник з'явиться на місці лунки, можна буде уникнути численних неприємних наслідків. Якщо ж цього не відбувається, оскільки зуб вирвали зарано, тоді можуть розвинутися серйозні ускладнення:

  • Раннє видалення молочних зубів, особливо на нижній щелепі, може призвести до зміни прикусу та рис обличчя.
  • Відсутність стимуляції певної зони щелепи без молочного зуба призводить до передчасного стирання інших одиниць, а щелепа не отримує належного навантаження та розвивається повільніше.
  • Уповільнений розвиток щелепної кістки може призвести до скупченості постійних зубів.
  • Якщо зарано видалити молочний зуб, тоді дитина перестає ретельно пережовувати їжу, що спочатку веде до дискомфорту і відмови від твердих продуктів, а пізніше – до проблем із шлунково-кишковим трактом. Особливо впливає це при видаленні жувальних молочних зубів.
  • Видалення передніх молочних зубів може спричинити порушення дикції та ускладнений розвиток мовлення, адже саме від наявності цих одиниць залежить формування багатьох звуків.

А отже, передчасне видалення молочних зубів варто здійснювати лише у виняткових випадках. Сказати про те, чи можна виривати зуб, зможе тільки ваш стоматолог.

Видалення молочного зуба: підготовка

Перше, що потрібно зробити, – записатися до свого лікаря: тільки він зможе сказати, чи потрібно виривати зуб. Якщо ви ще не знайшли свого фахівця, важливо розуміти, що вам підійде лише дитяча стоматологія. Справа не тільки в щипцях меншого розміру та щадних анестетиках, а й у підході. Досвідчений дитячий стоматолог правильно комунікуватиме з дитиною, може запропонувати їй подивитися мультик і обов'язково покатає на кріслі. Видалення молочних зубів у дітей не повинне травмувати ані фізично, ані психологічно, щоб унеможливити розвиток денто- і стоматофобії.

Видалення зуба в дитини потребує уважнішого підходу ще й тому, що стоматолог повинен постійно пам'ятати про зачаток корінного зуба, щоб у жодному разі його не пошкодити.

Потім проводиться огляд. На цьому етапі ви можете ще раз уточнити в лікаря, чи варто виривати зуб просто зараз. Якщо відповідь буде ствердна, тоді підбирається техніка видалення:

  • зуб може бути повністю розхитаним і триматися на волосині;
  • зуб із коренем, який ще не розсмоктався: така одиниця тримається стійкіше;
  • складне видалення молочного зуба проводиться за наявності глибокого карієсу, флюсу чи нориці.

Важливо правильно підготувати дитину до візиту до стоматології. Варто розповісти, що відбуватиметься, і налаштувати юного пацієнта на те, щоб він слухався лікаря. Також на цьому етапі варто дізнатися, що думає сам пацієнт: за відсутності ускладнень саме його слово стане вирішальним у тому, зуб виривати чи ні. І, звичайно, потрібно вчасно нагодувати чадо, щоб період після видалення пройшов спокійно.

Чи боляче видаляти

Завдяки сучасним методам анестезії видалення тимчасових зубів відбувається безболісно. У клініці Healthy Dent у Києві ми вириваємо дитячі зуби, використовуючи різні підходи:

  • Без анестезії: якщо пацієнт сміливий і готовий до видалення, не має негативного досвіду, а зубу потрібно лише мінімально допомогти.
  • З поверхневою анестезією: на ясна наноситься спеціальний гель із приємним ароматом, який знеболює та злегка заморожує місце втручання. Іноді його використовують перед ін'єкцією.
  • З місцевою (інфільтраційною) анестезією: за допомогою шприца з найтоншою голкою. Якщо видалення дитячих молочних зубів за таким методом знеболювання виконується вперше, обов'язково попередньо слід провести алергопроби.
  • Під седацією: у цьому випадку дитині дають подихати спеціальною сумішшю із закисом азоту, яка заспокоює пацієнта і занурює в напівсон. При цьому дитина легко виконує прохання лікаря, але залишається розслабленою під час видалення.
  • Під наркозом, тобто в медикаментозному сні. Цей варіант безпечний для дітей і дорослих, часто використання такого методу виправдане: наприклад, якщо передбачається складне видалення, а пацієнт дуже непосидючий.

Тепер на дитяче запитання, чи боляче видаляти, ви можете відповідати впевнено: не боляче.

Процедура видалення молочних зубів

Процедура видалення молочних зубів

Видалення в дітей відрізняється від операції в дорослих. Для тимчасових зубів використовуються мініатюрні щипці, які не травмують ясна і зачаток нового зуба. Вони вільно фіксуються навколо зуба так, щоб не розколоти його, і стоматолог починає акуратно розкачувати щипцями, щоб зуб вийшов з лунки неушкодженим.

Далі ставиться ватний тампон у лунку до утворення згустку, а на обличчі вашої дитини з'являється щаслива беззуба посмішка. Чи варто видаляти тимчасовий зуб? Безперечно, варто.

Рекомендації після видалення

Після видалення ваш стоматолог порекомендує дотримуватися простих, але важливих правил:

  • не вживати їжу та не пити солодкі напої протягом двох годин після видалення (не можна нічого, крім води);
  • на тиждень усунути надмірно гарячу, тверду та гостру їжу, а також гарячі напої;
  • перший час не чіпати лунку руками та язиком;
  • намагатися в першу добу не жувати на бік із лункою.

Вирвати зуб у дитини: ціна

Щоб зрозуміти, з чого складається ціна видалення молочного зуба, важливо врахувати:

  • репутацію клініки;
  • досвід лікаря;
  • складність видалення (час та інструменти, які потрібні для екстракції).

Зорієнтуватися за вартістю можна за допомогою актуального прайс-листа клініки, щоб відразу ж сміливо записатися на прийом. Саме в Healthy Dent ваше чадо зрозуміє, наскільки важлива та не страшна дружба зі стоматологом.

Ціни
Консультація дитячого стоматолога
Безкоштовно
Герметизація фісур зуба
  від   660 ₴
Пломбування одного каналу молочного зуба
  від   440 ₴
Автор статті
Юдін Михайло Юрійович
Головний лікар
Юдін Михайло Юрійович