Брекети на одну щелепу – це ефективний метод чи гроші на вітер?
«Хочу підрівняти тільки нижні (або верхні) зуби за допомогою брекетів» – до нас у клініку часто звертаються з таким запитом, при цьому пацієнти дивуються, коли ортодонт повідомляє, що ставити апарати доведеться відразу на обидві щелепи. Логічно ж поставити брекети на одну щелепу, якщо із зубами на іншій повний порядок, і переплачувати не потрібно. На жаль, не все так просто в ортодонтії, і в дев'яти випадках із десяти показано використовувати парні брекет-системи.
Чи можна ставити брекети на одну щелепу: думка ортодонтів
Найчастіше нерівні зуби – це вершина айсберга, зовнішній прояв більш серйозної проблеми – неправильного прикусу. Справа в тому, що щелепи людини – парний орган, які при змиканні утворюють прикус. Тому, якщо є порушення оклюзії (змикання щелеп), значне викривлення зубів, то вирішувати проблему потрібно в комплексі – фіксувати апарати на двох щелепах. Якщо поставити брекети тільки на верхню щелепу (нижню), бажаного ефекту не добитися: дефекти змикання зубів залишаться. Тому для виправлення прикусу в 90–95% випадків стоматолог-ортодонт порекомендує поставити брекети відразу на верхні та нижні зуби.
Однак в окремих ситуаціях брекети на одну щелепу все-таки встановлюються. Для цього потрібно, щоб зірки дуже вдало зійшлися: викривлення зубів було незначним при правильному прикусі. Не будемо обнадіювати, таке стається рідко, але, можливо, це ваш випадок.
Визначити, чи можна ставити незнімні апарати тільки на одну щелепу, самостійно не вийде, висновки зробить стоматолог-ортодонт після діагностики ротової порожнини. До стандартного обстеження входять: огляд ротової порожнини, оцінка стану щелепної тканини, коренів зубів, рентгенографія, комп'ютерна томографія.