Центр імплантації
та протезування
Київ, ст. м. Печерська Євгена Коновальця 23
Щоденно 09:00-20:00
Центр імплантації
та протезування
Меню / Послуги/
Діагностика
Діагностика
Імплантація зубів
Імплантація зубів
Протезування зубів
Протезування зубів
Ідеальна посмішка
Ідеальна посмішка
Лікування зубів
Лікування зубів
Лікування ясен
Лікування ясен
Хірургія
Хірургія
Вирівнювання зубів
Вирівнювання зубів
Дитяча стоматологія
Дитяча стоматологія
Чистка зубів
Чистка зубів
Зубний біль: як позбутись від «незваного гостя»

Зубний біль: як позбутись від «незваного гостя»

Лікування зубів
Болить зуб
Автор статті
Юдін Михайло Юрійович
Головний лікар
Юдін Михайло Юрійович
Рецензент статті
Кошарний Володимир Володимирович
Стоматолог-терапевт, ендодонт
Кошарний Володимир Володимирович

Зубний біль входить до топ-10 найбільш неприємних відчуттів людини. Раптовий, пульсуючий, ниючий, нападоподібний біль – проблемний зуб дає про себе знати по-різному. Загальне одне: всі, хто хоч раз відчув такий біль, запам'ятали його на все життя. Про те, чому болять зуби і що робити, щоб прибрати ці жахливі відчуття, розповідають фахівці клініки «Хелсі Дент».

 

Підступна раптовість: чому болять зуби

Денталгія, саме так називають зубний біль лікарі, з'являється раптово або по наростаючій і може бути викликаний різними причинами. Зубний біль є багатоликим. За тим, як саме і наскільки сильно болить зуб, можна визначити причину захворювання.

Найпоширеніші «винуватці» зубного болю:

  • карієс – руйнування твердих тканин зуба;
  • пульпіт – запалення нерва і судин усередині зуба;
  • запалення ясен;
  • періостит (більш звична назва – «флюс») – запалення окістя.
Не тягніть із візитом до стоматолога, запишіться на прийом

Поспішайте записатися на консультацію до наших спеціалістів, і ми допоможемо швидко позбутися болю та відновити здоров’я ваших зубів

 

* Адміністратор Healthy Dent зв’яжеться з вами протягом 20 хвилин, щоб підтвердити запис

Відправляючи запит, я погоджуюсь з опрацюванням моїх персональних даних відповідно до Політики конфіденційності
+38 067 443 64 90
Ми на зв'язку щоденно 09:00 - 20:00

Якщо причина болю – карієс

Каріозне руйнування зуба супроводжується неприємними відчуттями на гаряче/холодне, в початковій стадії – на солодке. Такий біль є тимчасовим, і дискомфорт швидко проходить, але пломбувати зуб доведеться в будь-якому разі. У більш запущених випадках, коли з'являється дірка в дентині, біль стає сильнішим і не вщухає дуже довго.

Якщо причина болю – пульпіт

Не вилікуваний карієс провокує розвиток пульпіту. Запалення призводить до появи гострого болю (у нічний час, ниючий, що підсилюється від холоду), терпіти який неможливо. Навіть сильне знеболююче при зубному болю дає тільки тимчасове полегшення. Пломба проблему не вирішить, потрібно лікувати канали та видаляти нерв.

Якщо причина болю – прорізування зубів

Прорізування зубів мудрості часто супроводжується дуже неприємними відчуттями. Найчастіше запалюються ясна, на які зсередини тисне зростаюча вісімка, а зверху – тверда їжа. Біль – ріжучий, посилюється при натисканні на «проблемне» місце. Усунути причину просто: достатньо звернутися до стоматолога, він зробить невеликий розріз ясен, і «мудрий» зуб ростиме спокійно. У випадках, коли зуб мудрості нахилений і росте в щоку або в сусідній зуб, єдине рішення – це видалення 8-го зуба.

Якщо причина болю – періостит

Періостит легко розпізнати за появою флюсу і гострого болю при накусуванні, який ненадовго затихає, коли гній проривається назовні. Самолікування в цьому випадку не дає результату. Вилікувати хворобу можна тільки в умовах клініки, нерідко для цього доводиться видаляти уражений зуб.

Що робити, якщо болить зуб: рекомендації стоматологів

Повноцінне лікування може провести тільки кваліфікований дантист. Але що робити при зубному болю, якщо він застав вас зненацька вночі, на вихідні або в новорічні свята?

Як прибрати зубний біль – долікарська допомога:

Знеболюючі

Найпоширеніші анестетики в таблетках:

  • пенталгін;
  • баралгін
  • спазмалгон
  • нурофен
  • кетанов (аналоги – кеторолак, кеторол);
  • німесил.

Популярний раніше анальгін стоматологи зараз не рекомендують: занадто часто цей препарат викликає побічні ефекти і заборонений уже в багатьох країнах.

Полоскання антисептичним розчином хлорегксидину або на основі лікарських трав (шавлії, ромашки).

Знеболюючий гель приносить полегшення при запаленні м'яких тканин біля зуба, гінгівіті, пародонтиті.

Ще кілька практичних порад, що робити, коли болить зуб:

  • на хворий зуб не можна жувати і його не дозволяється прогрівати, щоб не посилювати приплив крові і больовий синдром;
  • лежати стоматологи також не рекомендують: такий стан збільшує тиск на навколозубні тканини, і біль тільки посилюється;
  • бажано очистити рот від залишків їжі, адже застряглі частинки твердих продуктів теж можуть викликати неприємні відчуття.

Ці рекомендації полегшать страждання і допоможуть «дотерпіти» до відвідування стоматологічної клініки. Уже в лікарні лікар поставить точний діагноз, визначить причину болю та обере оптимальне лікування.

Болить зуб під коронкою: чим допомогти «хворому»

Набагато серйозніше, коли болить зуб під коронкою – що робити в цьому випадку? Якщо неприємні відчуття виникли в перші три дні після встановлення протеза – це нормальне явище, так зуб звикає до коронки, достатньо прийняти анестетик, і поступово дискомфорт пройде.

Гірше, коли з'являється сильний біль під протезом, який встановлено давно. Це говорить про наявність запального процесу. Час грає проти хворого, і чим швидше він потрапить до лікаря, тим краще для зуба. Все, що можна зробити до візиту в клініку, – зменшити больовий синдром.

Як заспокоїти зубний біль під протезом

Як заспокоїти зубний біль під протезом:

  • лікарськими засобами;
  • полосканням.

Середній строк служби коронки або моста становить близько 5 років. Після цього періоду під протезом можуть початися патологічні зміни, які призводять до появи болю і вимагають негайного лікування. Саме тому дантисти рекомендують при кожному профілактичному візиті до клініки перевіряти стан коронок і мостовидних протезів. Побачити, що в реальності відбувається із зубом, накритим коронкою, допоможе рентгенівський знімок.

Народні засоби від зубного болю: чи варта гра свічок?

У кожного є своя межа терпіння зубного болю. Все залежить від порога чутливості. Коли зуб болить так, що хочеться на стіну лізти, людина готова скористатися будь-яким засобом, аби допомогло.

Особливо популярні народні засоби: «дешево», «просто» і «не треба йти до страшного» стоматолога. Чого тільки не порадить людський поголос: подрібнити часник, загорнути в марлю і прив'язати до зап'ястя; давити на ніготь вказівного пальця і подібні «народні сказання». Перераховувати можна дуже довго: в мережі викладено сотні варіантів, як зняти зубний біль у домашніх умовах.

Можемо сказати одне: народними методами проблему не усунути, а ось пошкодити або зовсім зруйнувати емаль – запросто. Не варто радіти, що біль відступив, у більшості випадків він через деякий час повернеться, багаторазово посилений. Домашні рецепти можуть лише трохи полегшити страждання, але саму причину болю не усунуть. Будь-який дантист може привести приклад сумних наслідків самолікування, коли залишається єдиний вихід – видалення ураженого зуба.

Отже, єдина порада від професійних лікарів: болить зуб – відразу йдіть до стоматолога!

Профілактика захворювань зубів: щоб біль не повертався

Стоматологи впевнені: набагато простіше дотримуватися правил профілактики, і тоді не потрібно буде «прочісувати» інтернет у пошуках відповідей на запитання: як позбутися зубного болю.

У чому полягає профілактичний догляд за зубами:

  • Щоденні гігієнічні процедури: чишення зубів щіткою і пастою.
  • Обов'язково полоскати рот водою або лосьйоном після кожного перекусу. За можливості скористатися флоссом (зубною ниткою).
  • Регулярна зміна зубної щітки (4 рази на рік).
  • Здорове і збалансоване харчування, багате вітамінами, мінералами і мікроелементами.
  • Обов'язковий огляд у стоматолога раз на півроку.

Зубний біль лікування в клініці

Отже, болить зуб – що робити?

Зубний біль у будь-якому випадку має сприйматись як сигнал тривоги. Організм дає знати, що з ним «не все в порядку» і вимагає звернути на це увагу. Перефразуємо відомий вислів і отримаємо: «Всі дороги ведуть до стоматології». І чим раніше звернутися до стоматолога, тим більше шансів швидко позбутися неприємних відчуттів.