Помітили плями чи борозенки на емалі? Запишіться на консультацію
Відновимо красу та здоров’я вашої усмішки разом
* Адміністратор Healthy Dent зв’яжеться з вами протягом 20 хвилин, щоб підтвердити запис
Поверхня зуба пошкоджена – отже, є карієс? А ось і ні, у 30% випадків пошкодження емалі та інших тканин зуба викликане не карієсом, а гіпоплазією. Однак ця патологія є не менш небезпечною, адже без лікування призводить до порушень прикусу і втрати уражених зубів. Гіпоплазія зубної емалі – серйозна проблема, однак не все так страшно: ця недуга піддається лікуванню, і зуби можна врятувати.
Гіпоплазія у стоматології – це патологія розвитку зубних тканин, передусім емалі. Дефект формується ще до народження дитини або в перші 1,5 року життя. Залежно від цього уражаються молочні або постійні зуби, які виглядають пошкодженими відразу після прорізування. На поверхні зубів помітні плями, борозенки або горбики, у важких випадках немає емалі або тканин дентину.
Найчастіше хвороба зустрічається в дитячому віці: у 40% дошкільнят виявляється ця патологія. Часто дефект розвитку емалі з'являється у ще ненародженої дитини. Якщо вагітна жінка перехворіла краснухою, токсоплазмозом, страждала від токсикозу або в матері й плода – резус-конфлікт, є велика ймовірність, що зачатки молочних зубів новонародженого малюка будуть уражені гіпоплазією.
Дисплазія емалі молочних зубів зустрічається також у кожної другої дитини із вродженими хворобами або набутими відразу після народження. Є велика ймовірність розвитку гіпоплазії у недоношених дітей.
Гіпоплазія емалі зустрічається і в дорослому віці. Однак, зазвичай це та проблема, яку не виявили вчасно, коли прорізувалися постійні зуби. Патологія дорослих зубів теж родом з дитинства.
Зачатки постійних зубів уражаються, якщо в дитини у віці 6–18 місяців спостерігалися такі проблеми:
І виходить, що про перенесені хвороби вже забули, а в 4–16 років, коли прорізуються постійні зуби, з'являється неприємний сюрприз – пошкоджена емаль на «новеньких» зубах.
Украй рідко гіпоплазія проявляється в дорослому віці. Це зазвичай пов'язане з підвищеною стираністю емалі, бруксизмом, аномаліями прикусу і неправильним ростом зубів.
Ураження на поверхні зубів при гіпоплазії часто плутають із карієсом. Окремі симптоми дійсно схожі, але патології емалі проявляються по-різному: від каріозної плями до аплазії – це крайня ступінь, повна відсутність емалі на зубах. Стоматологи виокремлюють два види патології, які відрізняються симптомами і локалізацією ураження: системну та місцеву гіпоплазію.
При патології системного типу уражаються всі або більша частина зубів. Залежно від того, наскільки значними є порушення в розвитку емалі та дентину, виокремлюють такі стадії хвороби:
При цій патології уражається не весь зубний ряд, а тільки 1-2 постійних зуба. Причини появи такої локальної проблеми – механічна травма або запалення зачатків зубів. Як правило, місцева гіпоплазія емалі діагностується на «трійках» і «четвірках» – це премоляри, які розташовані за іклами.
Якщо виявили зміни зовнішнього вигляду емалі, слід відразу звернутися до стоматології. І неважливо, скільки років пацієнтові: 6 місяців чи 30 років. Тільки лікар може поставити точний діагноз, відрізнить гіпоплазію зубів від флюорозу, каріозного ураження емалі, клиновидного дефекту і підбере правильні методи лікування.
Завдання стоматолога при лікуванні гіпоплазії емалі – відновити цілісність зубів, щоб захистити зуби від подальшого руйнування:
Гіпоплазія емалі – серйозна стоматологічна патологія, але не вирок. У нашій стоматології швидко допоможуть вирішити цю проблему і повернуть зубам властиву їм від природи привабливість.
Із цією статтею також читають: