Слизова порожнини рота людини дуже чутлива до пошкоджень і мікробів.
Стоматит – одна з найпоширеніших стоматологічних хвороб. Це хронічне запалення, для якого характерними є набряклість порожнини рота, підвищене слиновиділення, кровоточивість ясен, наліт, а також виразки й ерозії.
Про те, що у вас стоматит, симптоми говорять самі за себе
Легкі почервоніння, виразки, заїди і невелике печіння в роті в дійсності – ознаки найрізноманітніших захворювань. Найчастіше пацієнти довго «не помічають» стоматит, симптоми якого дуже схожі на ряд інших хвороб. Наприклад, його легко переплутати з палатінітом або хейлітом (запаленнями піднебіння і губ відповідно).
Характерні прояви стоматиту:
- яскравий червоний колір роту;
- невеликі круглі та овальні виразки в ротовій порожнині;
- жовтий або білий наліт на слизовій;
- кровоточивість ясен;
- неприємний смак у роті..
Ці симптоми, як правило, є показниками і більш важких форм захворювання.
Що викликає стоматит: причини появи
Провокувати стоматит можуть різні фактори, наприклад:
- хвороби шлунково-кишкового тракту;
- спадковість
- погано встановлені або неякісні зубні протези, які постійно травмують слизову;
- нервові порушення;
- авітаміноз
Стоматит легко викликати і легковажним ставленням до здоров'я:
- курінням;
- неправильним прийомом ліків, зокрема антибіотиків;
- сильними переохолодженнями;
- неправильною гігієною порожнини рота;
- використанням низькоякісних зубних паст і порошків.
Чому стоматит у дітей виникає частіше, ніж у дорослих?
Дуже поширеною причиною цього стає пересихання порожнини рота у дітей в період застудних захворювань.
- Справа в тому, що, пересихаючи, слизова втрачає природний захист і ледве протистоїть бактеріям.
- До того ж діти схильні тягнути в рот іграшки, ділитись їжею і, звичайно, не дотримуватися гігієни рук.
- А ще в період росту зубів дитина часто може прикушувати щоку вві сні, тим самим її травмуючи.

Щоб самостійно діагностувати дитячий стоматит, достатньо оглянути рот дитини. У переважній більшості випадків стоматит у дітей супроводжується виразками за нижньою губою.
Поганий сон, нервовість і відмова від їжі теж можуть бути ознаками захворювання. Найкраще, що можуть зробити батьки, – бути уважними до малюка і при підозрілих симптомах обов'язково звертатися до лікаря.
А чим лікувати стоматит у домашніх умовах, і чи варто пробувати?
Перш за все потрібно дотримуватися щадного режиму харчування і правил догляду за порожниною рота:
- Дотримуйтеся дієти: вживайте продукти, які якомога менше травмують слизову.
- Використовуйте зубну пасту без агресивних речовин і щітку з м'яким ворсом. Не полощіть рот гарячою водою.
- Якщо у вас є пірсинг на язиці або губах, тимчасово зніміть ці предмети.
Оскільки головне завдання лікування – це прибрати запалення слизової, то рекомендується полоскати рот відварами з трав-антисептиків. Для цього чудово підійдуть ромашка, календула, шавлія. Іноді настої з трав рекомендують вживати як засіб для підвищення імунітету при стоматиті. Наприклад, дуже корисним є настій з плодів шипшини.
Самостійне лікування можливе і навіть безпечне, але тільки якщо хвороба перебуває в легкій формі. Забудьте про те, що існують універсальні ліки від стоматиту, адже грибкові та вірусні види не піддаються дії легких антисептичних засобів і вимагають контролю лікаря. Ні в якому разі не можна нехтувати допомогою фахівця, коли ви відчуваєте погіршення.
Чим небезпечний стоматит у дорослих?
Зрілі люди часто через брак часу, економію або просто внаслідок нерозсудливості вдаються до самолікування, не бажаючи звертатися в лікарню. Однак при цьому вони не думають про наслідки такого підходу. Зовсім скоро з невеликого почервоніння хвороба розвинеться в більш складну форму, з новими симптомами і загальним погіршенням стану.
- Наприклад, катаральний стоматит – найбільш поширена його форма, добре піддається лікуванню на початкових етапах. Хвороба супроводжується набряком слизової, неприємним запахом з рота, підвищеним слиновиділенням, окремими осередками у вигляді цяток сіруватого кольору. Однак уже через два тижні ігнорування хвороби наступають ускладнення у вигляді опухлого язика, коричневого нальоту. Мова і дихання при цьому ускладнюються. Захворювання дуже скоро стає хронічним.
- Виразковий стоматит (офіційна назва – виразково-некротичний стоматит Венсона) – це ускладнена форма, в яку може розвинутися катаральний стоматит у дорослих. У цьому випадку виразки та ерозії покривають значну площу порожнини рота. Ясна опухають і кровоточать.
- Афтозний стоматит характеризується появою афт – круглих виразок на почервонілих ділянках слизової. З ним потрібно бути особливо уважним на самому початку, оскільки першу стадію дуже легко переплутати із застудою, коли збільшується температура і припухають лімфовузли.
- Дуже поширений кандидозний стоматит. Запалення слизової викликається грибком роду Candida і супроводжується білим нальотом, при знятті якого можливі кровотечі. Виникає при постійному пересиханні слизової порожнини рота, наприклад, у випадках ГРЗ.
- З хейлітом (запаленням губ) легко переплутати симптоми герпетичного стоматиту. Його викликає вірус герпесу Zoster, відомий у народі як оперізуючий лишай. Основний симптом – поява на каймі губ і слизовій бульбашок, які, лопаючись, залишають ерозії, які довго не загоюються
Якщо ви хочете дізнатися не тільки про те, як лікувати стоматит, але і як подолати недугу, звертайтеся до нас
Тільки грамотний професійний підхід допоможе позбутися хвороби без ускладнень і надовго. У Healthy Dent вас чекають якісне лікування і комфорт. Лікується стоматит комплексно. Якщо причина полягає в механічному пошкодженні – наприклад, сколеному зубі, неправильно встановленій коронці або брекетах, – обов'язково потрібно усунути і цю проблему.
Якщо ж джерело захворювання – грибок або інфекція, то лікар призначає аналізи і з'ясовує причину їх появи. Після чого призначає курс лікування, щоб усунути і саму проблему, і її джерело.
Найкраща профілактика стоматиту – це дотримання правил гігієни, правильне харчування і регулярний плановий огляд у стоматолога.
Не ризикуйте своїм здоров'ям і здоров'ям близьких – приходьте до нас на огляд-консультацію!
Почали кровоточити ясна. Я і зубну пасту купив для чутливих зубів, але не особливо допомогло. Стоматолог Оксана Петрівна сказала, що це перші ознаки гінгівіту. Провела мені чищення зубів і полівітаміни прописала. Минув лише тиждень, але кровоточивість значно зменшилася, сподіваюся, за повний курс лікування все пройде.
очень грамотный парадонтолог и, в целом, приличная стоматология. я давно мучаюсь с воспаленными деснами и решила наконец-то их вылечить окончательно, но я впервые вижу такой скрупулёзный подход у врача. к лечению отнеслись словно я какая-то близкая родственница. деликатно и по-душевному с одной стороны, а с другой все расспрашивала, объясняла что делает и зачем, хотя я не впервые занимаюсь лечением десен. назначила последующие визиты. ходить нужно регулярно, но положительную динамику вижу. мы все ещё в процессе лечения, но эффект уже небо и земля
Добре зафіксований пацієнт не потребує анестезії
Відомий лікарський жарт втратив актуальність з появою нових засобів і методів знеболення при лікуванні зубів. Візит до сучасної стоматологічної клініки викликає не більше хвилювань, ніж відвідування салону краси. Безумовно, є маніпуляції, які викликають дуже неприємні відчуття: видалення нерва або зуба; встановлення коронок; ортодонтичні процедури. Для цих випадків передбачено різні способи знеболювання.
Наші зуби – це 32 богатиря, яким щодня доводиться боротися з безліччю ворогів: бактеріями, мікроорганізмами, залишками їжі. Без нашої допомоги зубам не впоратись, інакше їх атакуватимуть хвороби. Одна з найпідступніших – пародонтит.
Починається недуга непомітно, а результат – плачевний: зуби розхитуються і випадають. Згідно зі статистикою, захворювання за поширеністю не поступається карієсу, але ураження пародонту призводить до втрати зубів у 2–3 рази частіше.
Асоціація стоматологів України приводить шокуючі цифри: 80% населення страждає на це захворювання! Щоб не доводити до сумного фіналу, потрібно знати, з чим боротися. Ми розповімо про те, що таке пародонтит і як його лікувати.