Плануєте ставити брекети і не знаєте, що робити з зубами мудрості?
Запишіться на консультацію – ми допоможемо визначити найкраще рішення для вашого лікування
* Адміністратор Healthy Dent зв’яжеться з вами протягом 20 хвилин, щоб підтвердити запис
Установка брекетів – сама по собі хвилююча процедура, адже носити апарати доведеться не пару днів, а 1,5–2 роки. Зайвої тривоги додає розхожа думка, що перед тим, як ставити ортоконструкції, доведеться видаляти зуби мудрості, а іноді й премоляри. Однак не варто заздалегідь драматизувати: видалення зубів жоден лікар у нашій клініці не проводить, коли до цього немає абсолютних показань.
Як стоматологи, які дотримуються зубозберігаючої ідеології, заявляємо: ми використовуємо всі можливості, щоб обійтися без видалення зубів не на шкоду результату ортодонтичного лікування. Без необхідності ніхто вісімки і премоляри перед установленням брекетів не зачепить.
У зарубіжній ортодонтичній практиці зубам мудрості часто не залишають шансу на життя – видаляють без розмов у зародковому стані або на етапі прорізування. В нас не виривають зуби для профілактики або про всяк випадок, адже треті моляри, які прорізалися, – така сама частина зубощелепного апарату, як і інші зуби. Крім того, вісімки – найбільші моляри, тому часто екстракція – непроста операція, яку проводить виключно стоматолог-хірург.
Отже, якщо можна зберегти крайні моляри перед установленням брекетів – ми тільки за. В яких випадках не чіпаємо зуби мудрості:
Брекети встановлюють дітям з 11–12 років, а вісімки виростають набагато пізніше – з 18 років. Так що, коли «проклюнуться» вісімки, ортодонтичне лікування вже завершиться, тому немає сенсу у видаленні зубів мудрості для використання брекет-систем у підлітків. Це можна зробити пізніше, якщо через аномальне розміщення або проблемне прорізування молярів з'явиться загроза зміщення зубного ряду.
На підготовчому етапі перед установленням брекетів ми проводимо ретельне обстеження пацієнта: вивчаємо пропорції особи, стан ротової порожнини, кореневої системи зубів, щелепних кісток. Зіставляємо дані візуального огляду з результатами ортопантомограми. І тільки на підставі всієї отриманої інформації приймаємо рішення про видалення або збереження зубів.
Показання до видалення зубів мудрості:
Зазвичай, якщо йдеться про необхідність видалення зубів перед установленням ортоконструкцій, це стосується третіх молярів, адже в 75% випадків їх прорізування ускладнене. Рідше – при значній патології прикусу жертвувати доводиться премолярами: четвертими і п'ятими зубами.
Перед установленням брекетів премоляри видаляють у таких випадках:
Щоб виправити становище виступаючої вперед нижньої щелепи (мезіальна оклюзія), перед установленням брекетів іноді видаляють не премоляри, а нижні різці.
Коли необхідно видалити зуб мудрості до встановлення брекетів, операцію проводить стоматолог-хірург. Уся процедура при стандартній екстракції займає 15–20 хвилин, у разі складного видалення потрібно 1–1,5 години. Маніпуляції проводяться під місцевою анестезією, тому неприємні відчуття зводяться до мінімуму. Пацієнтам, які дуже хвилюються, можемо запропонувати седацію – легкий наркоз, при якому людина знаходиться у свідомості, але не відчуває тривоги і страху.
Як відбувається видалення зубів мудрості:
Не хвилюйтеся про те, що через видалення зубів залишаться помітні щілини. Проміжки швидко зникнуть після встановлення брекетів. Зуби зі скобами здвигаються зі швидкістю до 1 мм на місяць, тому щілина закриється за 3–6 місяців – усе залежить від розміру видаленого зуба.
Видалення зубів мудрості перед фіксацією брекетів не збільшує тривалість лікування, а, навпаки, скорочує строки носіння ортодонтичних апаратів. Наприклад, якщо видалити вісімку при скупченості ряду, зуби розійдуться швидше мінімум на пару місяців – місце ж звільнилося.
Проблемні моляри можна видаляти і в процесі ортодонтичного лікування. Тільки проводити екстракцію рекомендується мінімум через 3 місяці після фіксації ортодонтичних апаратів. У цьому випадку спрацьовує феномен регіональної акселерації – під постійним тиском брекетів увесь зубний ряд стає рухливим, завдяки чому зуби мудрості простіше витягуються. При екстракції сусідній моляр не травмується: відхиляється на 1–2 градуси, а потім повертається в колишнє положення.
Плануєте ставити брекети, але турбуйтеся, що буде із зубами мудрості, – не мучтесь і приходьте на консультацію до Healthy Dent. Прийом ортодонта в нашій стоматології безкоштовний: лікар після огляду відповість на всі запитання і розповість про нюанси встановлення брекетів.