
Що не так із зубами мудрості
Треті моляри – постійні зуби, які прорізуються в уже дорослому віці, з 18 до 25 років. Багато стоматологів вважають зуби мудрості атавізмом, адже як функціональна одиниця ці зуби не потрібні. Великі потужні жувальні зуби необхідні були первісній людині, щоб розгризати грубу їжу: коріння, м'ясо диких тварин тощо. Сучасні люди такий гастрономічний «екстрим» не вживають, потреба в третіх молярах у процесі еволюції зникла.
Як ставляться до зубів мудрості в Україні
Українські стоматологи стосовно вісімок лояльніші від західних колег: практикують видалення зуба як крайній захід, коли моляр пошкоджений або заважає іншим зубам. Якщо ж зуб здоровий і росте правильно, його вважають за краще не чіпати.
Випадки, за яких показане видалення зуба мудрості:
- дистопія, або неправильне розташування зуба: зуб росте горизонтально чи під нахилом. Такі зуби частіше уражаються карієсом, прорізуються криво, упираються в сусідні зуби, зміщують їх і порушують прикус;
- ретенція: зуб мудрості не прорізується або «з'являється на світ» частково. Ретиновані вісімки часто стають причиною запалення та сильного болю;
- глибокий карієс: викривлені канали, які не можна запломбувати, – ще одна «фішка» зубів мудрості. Часто дістатися осередку інфекції при пульпіті на вісімці неможливо, залишається тільки хірургічне видалення зуба мудрості;
- кіста: кістозні утворення з'являються на коренях крайніх молярів частіше, ніж на інших зубах;
- виправлення прикусу: видалення зуба мудрості показане, якщо він заважає встановити брекети або інші ортодонтичні конструкції.
Етапи видалення зуба мудрості
Визначити подальшу долю третього моляра неможливо без діагностики. Найінформативніший метод обстеження проблемної вісімки – це рентген. Знімок показує повну картину: стан і положення зуба, будову коренів, ступінь руйнування зуба зсередини при карієсі.

Отже, стоматолог після діагностики виносить остаточний «вирок»: показане видалення 8 зуба. Розповімо по пунктах, як відбувається ця операція в Healthy Dent:
- Перший етап – знеболювання. Хірургічне видалення третіх молярів проводимо під місцевою анестезією. Спочатку ясна пацієнта обробляємо знеболюючою пастою, щоб мінімізувати неприємні відчуття від уколу, потім вводимо ін'єкцію анестетика. Через 2–5 хвилин місце операції заморожується, боляче при подальших маніпуляціях не буде.
- Другий етап – видалення зуба. Стоматолог стискає моляр спеціальними щипцями і витягує з лунки. Це при простій екстракції. У чому нюанси складного видалення, розповімо далі.
- Місце екстракції зуба промиваємо, краї слизової вшиваються.
- Консультуємо пацієнта щодо того, як доглядати за порожниною рота після операції, розповідаємо про всі «можна» і «не можна» в післяопераційний період. Призначаємо ліки для якнайшвидшого загоєння ранки, які пацієнт приймає вже вдома.
Зуб мудрості: видалення у складних випадках
Кістка нижньої щелепи щільніша і товстіша, ніж верхньої. До того ж нижні зуби мудрості частіше мають викривлені корені, тобто неправильної форми. Тому вирвати такий зуб – завдання із зірочкою для стоматолога. Але не турбуйтеся, стоматологи Healthy Dent справляються зі складними завданнями на відмінно.
При складному видаленні зуб мудрості найчастіше доводиться витягати не цілим, а попередньо розділивши на частини. На яснах робиться надріз для доступу до зуба. Ми використовуємо інструменти зі спеціальними хірургічними фрезами, які розрізають зуб «без шуму і пилу».
Плазмоліфтинг: що за процедура
Видалення зуба мудрості в минулому: як жити далі
Щоб ранка після видалення зуба зажила без ускладнень, дотримуйтеся таких правил:
- утримуйтеся від пиття та їжі протягом двох годин після операції;
- у перші 2-3 дні пережовуйте їжу на здоровому боці ротової порожнини;
- не торкайтеся лунки язиком і зубною щіткою, щоб не випав кров'яний згусток;
- не вживайте гарячу їжу, не грійте щоку, щоб не спровокувати кровотечу з ранки;
- чистьте зуби у звичному порядку, але тільки через добу після видалення моляра;
- у перший тиждень уникайте важких фізичних навантажень.
Добре зафіксований пацієнт не потребує анестезії
Відомий лікарський жарт втратив актуальність з появою нових засобів і методів знеболення при лікуванні зубів. Візит до сучасної стоматологічної клініки викликає не більше хвилювань, ніж відвідування салону краси. Безумовно, є маніпуляції, які викликають дуже неприємні відчуття: видалення нерва або зуба; встановлення коронок; ортодонтичні процедури. Для цих випадків передбачено різні способи знеболювання.
Зуби мудрості з'являються у дорослих людей в 18-25 років. У цієї четвірки молярів немає молочних попередників. Тому поява вісімки - сюрприз, частіше неприємний.