
Що не так із зубами мудрості
Треті моляри – постійні зуби, які прорізуються в уже дорослому віці, з 18 до 25 років. Багато стоматологів вважають зуби мудрості атавізмом, адже як функціональна одиниця крайні моляри не потрібні. Великі потужні жувальні зуби потрібні були первісній людині, щоб розгризати грубу сиру їжу до відкриття вогню. Сучасні люди такі продукти не вживають, тому потреба у третіх молярах за останні 300 тисяч років зникла.
Чи обов'язково видаляти зуб мудрості
Українські стоматологи по відношенню до вісімок лояльніші від західних колег: якщо зуб вісімка здоровий і росте правильно, його вважають за краще не чіпати, практикують видалення зуба як крайній захід, коли моляр пошкоджений або заважає іншим зубам. Це, на жаль, найпоширеніший варіант, тому що зуби мудрості мають більш слабку емаль, ніж звичайні зуби. Часто ще до прорізування вони вже уражені карієсом.
Випадки, за яких показане видалення зуба мудрості:
- дистопія, або неправильне розташування зуба: зуб росте горизонтально чи під нахилом. Такі зуби частіше уражаються карієсом, прорізуються криво, упираються в сусідні зуби, зміщують їх і порушують прикус;
- ретенція: зуб мудрості залишається в яснах або прорізується частково. Ретиновані вісімки часто стають причиною запалення та сильного болю;
- глибокий карієс: викривлені канали, які не можна запломбувати, – ще одна поширена проблема зубів мудрості. Часто дістатись осередку інфекції при пульпіті на вісімці неможливо, залишається тільки вирвати зуб мудрості;
- кіста: кістозні утворення з'являються на коренях крайніх молярів частіше, ніж на інших зубах;
- виправлення прикусу: видалення зуба мудрості показане, якщо він заважає встановити брекети або інші ортодонтичні конструкції.
Етапи видалення зуба мудрості
Визначити подальшу долю третього моляра неможливо без діагностики. Найінформативніший метод обстеження проблемної вісімки – комп'ютерна томографія. 3D-знімок показує повну картину: стан і положення зуба, будову коренів, ступінь руйнування зуба зсередини при карієсі.

У нашій клініці встановлено стоматологічний комп'ютерний томограф, тому за один прийом лікар оглядає порожнину рота, проводить зйомку і вирішує, чи показане видалення восьмого зуба. Хірург-стоматолог нашої клініки відповість на всі можливі запитання і розповість по пунктах, як відбувається ця операція в Healthy Dent:
- Знеболювання. Хірургічне видалення третіх молярів ми проводимо під місцевою анестезією. Спочатку ясна пацієнта обробляємо знеболюючою пастою, щоб мінімізувати неприємні відчуття від уколу, потім вводимо ін'єкцію анестетика. Через 2–5 хвилин, коли заморожуються ясна і сама вісімка, зуб можна видаляти – боляче при подальших маніпуляціях уже не буде.
- Видалення зуба. Стоматолог захоплює моляр спеціальними щипцями і витягує з лунки. Це при простій екстракції. У чому нюанси складного видалення, розповімо далі.
- Місце екстракції зуба промивається, краї слизової зшиваються.
- Консультуємо пацієнта щодо того, як доглядати за порожниною рота після операції, розповідаємо про всі «можна» і «не можна» в післяопераційний період. Призначаємо ліки для якнайшвидшого загоєння ранки, які пацієнт приймає вже вдома.
Вирвати зуб мудрості – це боляче?
Операція з видалення зуба мудрості завжди проводиться із застосуванням анестезії, завдяки чому больові відчуття зникають або зводяться до мінімуму. Перш ніж витягти «мудрий зуб», стоматолог вводить анестетик у ясна, зазвичай ін'єкції робляться із зовнішнього та внутрішнього боків зуба вісімки. Через 4–5 хвилин, коли подіє анестезія, можна вирвати зуб мудрості – пацієнт не відчує болю.
Складне видалення зуба мудрості: атипові ситуації
У напрямі хірургічна стоматологія ми проводимо операції з видалення зуба мудрості в атипових випадках. У Healthy Dent екстракцією зуба вісімки займаються досвідчені хірурги.
При складному видаленні зуб мудрості найчастіше доводиться виймати не цілим, а попередньо розділеним на частини. На яснах робиться надріз для доступу до зуба. Ми використовуємо інструменти зі спеціальними хірургічними фрезами, які розрізають зуб дуже акуратно, не зачіпаючи періодонт.
Видалення нижнього зуба мудрості
Кістка нижньої щелепи щільніша і товстіша, ніж верхньої. До того ж нижні зуби мудрості частіше мають викривлені корені неправильної форми. Тому вирвати такий зуб – непросте завдання для стоматолога. Але не турбуйтеся, хірурги-стоматологи Healthy Dent справляються зі складними завданнями на відмінно.
Видалення верхнього зуба мудрості
На відміну від нижніх молярів, видалення 8 зуба на верхній щелепі виконується простіше, а відновлення після видалення зуба мудрості проходить швидше, ускладнення виникають рідше. Причина – в анатомії: верхній зуб вісімка зростає рівніше, коріння правильної форми, не так часто зустрічаються ретиновані зуби мудрості.
У верхній щелепі менш щільна кісткова тканина, менше кровоносних судин, тому видалити зуб мудрості легше, кровотеча після операції не така сильна, ніж при екстракції нижніх молярів.
Після видалення зуба мудрості: як жити далі
Щоб ранка після видалення зуба загоїлася без ускладнень, дотримуйтеся таких правил:
- утримайтеся від пиття та їжі протягом двох годин після операції;
- у перші 2–3 дні пережовуйте їжу на здоровому боці ротової порожнини;
- не торкайтеся лунки язиком і зубною щіткою, щоб не випав кров'яний згусток;
- не вживайте гарячу їжу, не грійте щоку, щоб не спровокувати кровотечу з ранки;
- чистьте зуби у звичному порядку, але тільки через добу після видалення моляра;
- у перший тиждень уникайте важких фізичних навантажень.
Якщо вирвали зуб мудрості, після видалення повинно пройти від двох тижнів до місяця, щоб рана загоїлася повністю, а ясна відновилися.
Видалення зуба мудрості: ціна в Києві
Якщо порівнювати стандартну зубну екстракцію й атипове видалення зуба мудрості, то різниця є в усьому: відрізняються складність процедури, тривалість і вартість. Тому в переліку послуг стоматологічних клінік складне видалення зуба мудрості виокремлено. Якщо ціна простої екстракції – близько 500–1000 грн, то вартість видалення зуба мудрості в атипових випадках – 1800–2500 грн.
Популярні запитання пацієнтів про зуби мудрості
Якщо турбує «мудрий зуб» і виникає необхідність його видалити, у пацієнтів виникає безліч запитань, які пов'язані з майбутньою процедурою. Наш зубний хірург Олександр Олександрович відповідає на найчастіші з них.
Скільки за часом видаляють зуб мудрості?
Вісімка – зуб непростий, тому тривалість операції залежить від індивідуальної клінічної ситуації. У стандартних випадках уся процедура триває 15–20 хвилин, причому безпосередньо виривання зуба мудрості – від кількох секунд до 2–3 хвилин. При складному видаленні, якщо зуб мудрості доводиться розпилювати і витягувати частинами, операція триває до 1,5 години.
Чи можна видаляти зуб мудрості при вагітності або ГВ?
Вагітність – період, коли будь-яке хірургічне втручання небажане. Тому 8 зуб видаляють тільки при невідкладних показаннях. Оптимальний строк – 2-й триместр вагітності. У 3-му триместрі видалення моляра проводять тільки в разі загрози життю матері або вкрай високого ризику викидня.
Чи можна видаляти зуб мудрості, якщо він не прорізався?
Коли 8 зуб спочатку зростає неправильно, тисне на сусідні зуби, завдає болю, провокує утворення кіст, такий моляр видаляють ще до прорізування. Якщо зуб мудрості правильної анатомічної форми, не заважає іншим зубам, то показань для видалення немає, тим більше ще до прорізування.
+ Видаляв "лежачий" зуб мудрості. Лікар і асистент — чудові. Операція минула з мінімальним стресом і дискомфортом. Це найголовніше і це великий плюс.
Мінуси:
- Завтра йду знімати шви. По телефону мені сказали, що це робиться за додаткові гроші — 150 грн, хоча понад 2000 грн за операцію, на мою думку, мало б вистачити й на постопераційне обслуговування.
- На сайті нема української версії, для мене це вкрай незручно.
- Секретарки при спілкуванні по телефону та при зустрічі теж на українську майже не переходять. Перший раз посеред телефонної розмови секретарка перейшла на українську, за що я їй подякував, але всі наступні рази такого більше не було.
Буханцов Александр Александрович, это тот самый хирург, который вызвал доверие как специалист и расположили к себе как человек. Я безумно боюсь стоматологов, поэтому для меня это были главные критерии выбора хирурга для удаления ретинированных зубов мудрости. Теперь могу ставить брекеты. Спасибо Вам, большое!
Дуже довго мене мучив зуб мудрості, так довго вилізав, а потім виявилося, що він росте мені в щоку і ріже шкіру: стоматолог сказав, що потрібно тільки видаляти. Зуб, звичайно, шкода, але тепер хоч нормальною людиною себе почуваю.
- Показати ще 10 відгуків
Добре зафіксований пацієнт не потребує анестезії
Відомий лікарський жарт втратив актуальність з появою нових засобів і методів знеболення при лікуванні зубів. Візит до сучасної стоматологічної клініки викликає не більше хвилювань, ніж відвідування салону краси. Безумовно, є маніпуляції, які викликають дуже неприємні відчуття: видалення нерва або зуба; встановлення коронок; ортодонтичні процедури. Для цих випадків передбачено різні способи знеболювання.
Зуби мудрості з'являються у дорослих людей в 18-25 років. У цієї четвірки молярів немає молочних попередників. Тому поява вісімки - сюрприз, частіше неприємний.