Видалення кісти зуба

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Хірург-імплантолог, заст.головного лікаря з лікувальних питань

Кіста зуба: що це

Кіста – щільна капсула, яка утворюється в щелепно-кісткових тканинах під зубом. Таким чином організм реагує на інфекцію: ізолює бактерії від здорових клітин. У результаті утворюється твердий пухирець із рідким вмістом – бактеріями і загиблими клітинами.
Видалення кісти зуба

Прихований і небезпечний ворог

Кіста зуба – це таємний агент усередині організму, адже на початковій стадії запалення розвивається непомітно. Людина навіть не здогадується, що під зубом з'явилось і росте новоутворення. Цей процес може тривати місяцями і роками, поки в один момент кіста зуба не заявить про себе нападом різкого болю.

Зазвичай людина не може сама виявити кісту, адже зовнішні зміни відсутні, зубного болю до пори теж немає. Хіба що відчувається дискомфорт у місці запалення при чищенні зубів або під час їди. Виявити «ворога всередині» на ранній стадії зі 100%-ю впевненістю може тільки стоматолог, адже кісту зуба видно лише на рентгенівському знімку.

Ще один вагомий аргумент на користь регулярних візитів до клініки – чим раніше виявити запалення, тим швидшим та ефективнішим буде лікування.

Рекомендуємо відвідувати Healthy Dent мінімум раз на шість місяців – це гарантія того, що проблеми із зубами будуть виявлені вчасно.

Продовження буде: чим небезпечна кіста

У капсулі інфекцію ізольовано, але не переможено: новоутворення збільшується в розмірах, з мікроскопічного пухирця може розростися до шишки понад 2 см у діаметрі. Якщо не провести видалення кісти, можливі серйозні ускладнення:

  • запалення лімфовузлів;
  • гайморит;
  • періостит;
  • абсцес;
  • флегмона;
  • сепсис.

Коли кіста на зубі у дитини або дорослого розростається до великих розмірів, щелепна кістка стоншується і стає крихкою, руйнуються проблемний зуб і моляри, які розташовані поруч. Позбутися новоутворення та зберегти зуби допоможуть стоматологи клініки Healthy Dent. Уже на першому прийомі лікар проведе потрібну діагностику, визначить необхідність видалення кісти або запропонує лікування запалення терапевтичним шляхом.

Уже на першому прийомі лікар проведе потрібну діагностику, визначить необхідність видалення кісти або запропонує лікування запалення терапевтичним шляхом.

Де живе кіста?

Зазвичай кіста обирає постійне місце на щелепі – це п'ятий нижній моляр: корінь зуба, найчастіше – його верхівку. Локалізується запалення як із внутрішнього, так і з зовнішнього боку ясен.

Кіста щелепи

На верхніх зубах запалення виникає рідше і розвивається стрімкіше через більш пористу структуру зубної тканини.

Кіста на корені зуба: чому з'являється та як проявляється

Загальна причина появи кісти – це інфекція, що потрапила до організму. А ось дістатися до кореня зуба хвороботворні бактерії можуть різними способами.

Зубна кіста утворюється внаслідок:

  • перенесеної хвороби: наприклад, як ускладнення після гаймориту, коли інфіковані клітини переносяться до зубів по кровоносних судинах;
  • карієсу: але не початкового, а глибокого, коли інфекція дісталася вже до кореня зуба;
  • травми зуба: якщо розгризли кісточку або вдарилися щелепою. Біль від мінітравми швидко проходить і забувається, але процес уже запущено – кіста зуба збільшується;
  • помилок стоматолога при лікуванні зубів: неякісно запломбованого каналу або поставленої пломби;
  • стоматологічних хвороб: пародонтиту, пульпіту.
  • прорізування зубів: кіста на зубі у дитини з'являється як ускладнення при появі молочних або постійних зубів. Зуб мудрості, що прорізався, може стати причиною кісти в дорослих пацієнтів.

Симптоми кісти на зубі

Чи знайомі вам такі симптоми:

  • біль кожного разу, коли чистите зуби або пережовуєте їжу;
  • почервонілі ясна;
  • набряк ясен, у запущених випадках набрякають щока і навіть обличчя;
  • зуб змінив положення, змістився вбік або нахилився;
  • емаль на проблемному зубі потемніла.
Занедбана кіста зуба ускладнюється гайморитом, гнійними виділеннями в ротовій порожнині, мігренню, загальною слабкістю.

Якщо ви виявили ознаки запалення на корені зуба, негайно звертайтеся до клініки, можливо, потрібна медична допомога щодо видалення кісти. Зателефонуйте нам і запишіться на прийом у найближчий зручний для вас час.

Видалення кісти зуба: два способи лікування

Кіста зуба: лікування

Позбавитися від кісти зуба можна двома способами: терапевтичним і хірургічним. Перший шлях – більш щадний, другий варіант – радикальний, це мініоперація, коли видаляються новоутворення, корінь зуба або його верхівка.

Вибір способу залежить від стадії розвитку кісти на корені зуба:

  • гранульома – перша стадія розвитку кісти. На цьому етапі запалення неможливо виявити без рентгену, адже капсула ще мікроскопічна – до 0,5 мм. Та й больових відчуттів гранульома не спричиняє;
  • кістогранульома – наступна стадія. Пухирець збільшується з 0,5 до 8–10 мм. З'являється біль, який не вгамують звичайні анестетики;
  • кіста – фінальна стадія розвитку запалення. Таємне стає явним: капсула виростає до понад 10 мм, і новоутворення помітне навіть без рентгену.

Видалення кісти без скальпеля

Якщо хворобу виявлено на стадії гранульоми або кістогранульоми, операція не потрібна: у клініці Healthy Dent зубну кісту приберуть консервативними методами. Терапевтичне видалення запалення на корені моляра можливе, якщо розміри капсули не перевищують 8 мм. Щоб зруйнувати оболонку гранульоми, стоматолог призначає спеціальні препарати і полоскання ротової порожнини.

На стадії кістогранульоми лікар спочатку відкриває доступ до кореня зуба, прочищає канал і через нього заповнює кістозну порожнину спеціальною пастою. Після цього пломбує зуб і призначає пацієнтові дату наступного візиту.

Через півроку робиться рентгенограма: якщо капсула не збільшилась у розмірах, отже, лікування пройшло успішно.
Кіста на корені зуба

Хірургічний метод: як кісту видалити і зуб зберегти

Видалення кісти хірургічним шляхом – єдиний спосіб зберегти проблемний моляр і позбавитися від новоутворення, коли капсула перевищує 8 мм у діаметрі. Раніше в запущених випадках доводилося прощатися із зубом, сьогодні видалення кісти – стандартна процедура у стоматології Healthy Dent. Лікар відсікає частину кореня зуба разом із кістою, а моляр залишається на місці – живий і вже здоровий.

Методи хірургічного видалення кісти:

  1. Цистектомія: видалення всього утворення, найпопулярніший спосіб. Доступ до кісти стоматолог відкриває з боку ясен.
  2. Резекція: кістозна капсула видаляється разом із частиною зубного кореня. Втручання мінімальне: ззовні зуб виглядає як і раніше.
  3. Гемісекція: у цьому випадку видаляються кіста, уражений корінь і фрагмент верхівки зуба. Щоб повернути зубу презентабельну зовнішність, установлюється коронка.
  4. Цистотомія: часткове видалення кісти, стоматолог відсікає передню стінку новоутворення, «підбирається» до капсули з боку ясен, корінь не чіпає. Порожнина заповнюється ліками, у результаті капсула стає плоскою, частково або повністю розсмоктується. Цей варіант застосовується, коли кіста розрослася на 2-3 зуба. Це найбільш щадний метод при видаленні кісти: незважаючи на великі розміри запалення, зуб залишається цілим.

Кіста зуба у дитини

Кіста на зубі у дитини лікується тими самими способами, що й у дорослого пацієнта. Ми хочемо, щоб діти відчували мінімум неприємних відчуттів, тому в нашій клініці у пріоритеті консервативні методи лікування кісти, якщо це можливо.

Кіста зуба симптоми

Якщо ж дитячий моляр можна зберегти тільки за допомогою хірургічного видалення кісти, застосовуємо дієву та безпечну місцеву анестезію. Так що боляче малюкові точно не буде.

Видалення кісти зуба в Healthy Dent – це історія зі щасливим кінцем. Головне – не відкладати візит до зубного лікаря. Пора до стоматології – запишіться на прийом зручним для вас способом: заповніть форму на сайті, зателефонуйте нам або замовте зворотний дзвінок.

Видалення зубів
Консультація хірурга
Безкоштовно
Видалення зубів (складне)
від 1100
Анестезія у стоматології

Добре зафіксований пацієнт не потребує анестезії

Відомий лікарський жарт втратив актуальність з появою нових засобів і методів знеболення при лікуванні зубів. Візит до сучасної стоматологічної клініки викликає не більше хвилювань, ніж відвідування салону краси. Безумовно, є маніпуляції, які викликають дуже неприємні відчуття: видалення нерва або зуба; встановлення коронок; ортодонтичні процедури. Для цих випадків передбачено різні способи знеболювання.

Видалення зуба при періодонтиті

Пам'ятаєте, як ми боялися ходити до стоматолога в дитинстві? У дорослому віці страх нікуди не дівається – «страх має великі очі». Та й карієс залишається на зубах. Але як би не було страшно, тягнути з лікуванням не варто, адже карієс не зупиниться, доки не знищить зуб.