Лікування карієсу

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Стоматолог-терапевт, ендодонт

Діючий член Асоціації ендодонтів України, спеціалізується на лікуванні кореневих каналів з використанням операційного мікроскопа (проходження сильно викривлених та вузьких каналів, вилучення зламаних інструментів), художній реставрації зубів, лікуванні пацієнтів в седації.

Що таке карієс?

Карієс зубів – це найчастіша проблема, з якою стикається лікар-стоматолог. Більшість знає, що таке карієс зубів, не з чуток: за статистикою, у 99% людей на планеті зуби уражені цією недугою.
Причини появленя карієсу

На щастя, навіть глибокий карієс успішно лікується, а з ураженням емалі на стадії плями стоматологи Healthy Dent справляються й зовсім без бормашини. Лікування карієсу без свердління можливе, якщо хворобу виявлено вчасно. Ось чому не варто ігнорувати заклики лікарів відвідувати стоматологічну клініку мінімум раз на півроку: профілактичний огляд дозволяє зробити професійне чищення, виявити ранні симптоми, відразу ж провести лікування поверхневого карієсу і більш занедбаних стадій, зберегти зуби цілими та здоровими.

Карієс зубів: хто у групі ризику

Карієс зубів – патологічний процес, який руйнує зубні тканини: емаль і дентин. «Руйнівник» відомий – це бактерія Streptococcus mutans. У новонароджених дітей карієсу немає; зазвичай, ці бактерії потрапляють до організму дитини при контакті з матір'ю або іншими родичами.

Для «активації» карієсу – стрімкого розмноження бактерій Streptococcus mutans – потрібно здійснити дві дії: неякісно почистити зуби і з'їсти щось солоденьке. Не дивно, що карієс зубів діагностується практично в усіх людей.

Імовірність розвитку карієсу підвищується, якщо у вас:

 • ослаблений імунітет;
 • організм виснажений фізичними навантаженнями та стресами;
 • є генетична схильність;
 • діагностуються хронічні захворювання;
 • є неправильний прикус.

Группа ризику захворювання

«Карієс, лікування» – найчастіший запит у клініці Healthy Dent серед пацієнтів до 40 років. Це не означає, що після сорока люди менше хворіють карієсом, просто до нього додаються інші стоматологічні проблеми, хвороби порожнини рота, пародонта і ясен.

Пірсинг на губі або язику в рази збільшує ризик виникнення карієсу. Адже металеве стороннє тіло в порожнині рота – «посадкова смуга» для найрізноманітніших бактерій, включаючи Streptococcus mutans.

Чим небезпечний карієс, якщо його не лікувати

Якщо карієс уражає зуб, то вже не проходить сам по собі. Це прогресуюче захворювання, що розвивається поступово і за відсутності своєчасного лікування призводить до серйозних ускладнень. Найчастіше розвивається пульпіт – запалення нервово-судинного пучка, або нерва зуба. Дуже сильний, пульсуючий біль – характерний симптом пульпіту.

Періостит, або флюс, періодонтит, кіста верхівки кореня зуба – можливі наслідки недолікованого карієсу. На пізніх стадіях розвитку хвороби існує високий ризик втратити хворий зуб.

Види карієсу

Лікування карієсу

Як лікувати карієс на зубах, методи і тривалість цього процесу залежать від того, на якій стадії виявлено захворювання. Тут діє правило: чим раніше, тим краще. Якщо початковий карієс лікується швидко і легко, то в разі глибокого карієсу лікарю доводиться боротися за життя зуба. У стоматології виокремлюють чотири стадії розвитку карієсу зубів.

I. Карієс емалі – стадія плями

Початок хвороби. Пацієнт часто не здогадується, що в нього карієс, адже зуб виглядає здоровим. Лише на емалі з'являються білі плями, це і є головний симптом початкового карієсу. «Крейдяні» плями з часом темнішають.

II. Поверхневий карієс

Наступна стадія: плями стають шорсткими, з'являється чутливість до гарячого і холодного. Це говорить про те, що емаль продовжує руйнуватися.

III. Карієс дентину

Каріозні бактерії «проїли» емаль і проникають у тверді тканини зуба – дентин. В ураженому зубі з'являється порожнина, простіше кажучи – дірка.

IV. Глибокий карієс

Остання стадія руйнування зуба. Ураження охоплює найглибші шари тканин зуба. Біль виникає при температурному, хімічному або механічному впливі на зуб. Якщо не проведено лікування карієсу, розвиваються ускладнення: пульпіт або періодонтит. На цій стадії виникає реальна загроза втрати зуба.

Карієс що це таке?

Лікування карієсу в Healthy Dent

На зубі з'явилися білі або коричневі плями, емаль стала шорсткою на дотик – це привід негайно звернутися до стоматолога, не чекаючи, поки утвориться каріозна порожнина і з'явиться сильний біль.

Стадії розвитку карієсу і методи лікування

Поверхневий карієс лікується швидко і безболісно. Півгодини у стоматологічному кріслі – і зуби знову гладенькі та красиві. Ось тільки мало хто з пацієнтів звертає увагу на крейдяні плями на емалі. А карієс на передніх зубах із внутрішньої сторони на ранніх стадіях взагалі нікому не виявити, крім лікаря, – це вагомий аргумент на користь регулярних профілактичних оглядів порожнини рота. Щоб не пропустити карієс збоку зуба або з внутрішньої сторони зубного ряду, пропонуємо записатися на прийом для гігієнічного чищення прямо зараз.

На жаль, у запущених випадках так легко позбутися проблеми не вийде. Глибокий і середній карієс стоматологи перемагають двома методами: традиційним та інноваційним.

Класичне лікування карієсу передбачає такі маніпуляції стоматолога:

 • знеболює зуб (за необхідності) за допомогою аплікаційних та ін'єкційних анестетиків;
 • видаляє розм'якшену зубну тканину;
 • дезінфікує зуб;
 • пломбує коронку.
Лікування каріозної порожнини із запаленим нервом проходить довше і складніше. Стоматолог спочатку чистить кореневі канали, вкладає ліки і ставить тимчасову пломбу. Через 3–6 днів він видаляє тимчасову пломбу, пломбує канали та коронку зуба.

Щоб усунути всі наслідки карієсу, ми проводимо й інші процедури:

 • лікуємо ясна;
 • ставимо коронку, якщо карієс пошкодив зуб занадто сильно;
 • реставруємо зуб за допомогою вкладок, вінірів, повертаємо цілісний вигляд зуба;
 • імплантуємо імплант, якщо не можна врятувати зуб.

Лікування під мікроскопом – лікування по-новому

У Healthy Dent наші лікарі використовують інноваційний метод лікування карієсу. Процедура максимально зберігає здорові тканини зуба. Уражений дентин видаляється через маленький отвір в емалі, «зовнішності» зуба така маніпуляція не шкодить. Такі маніпуляції ми проводимо під мікроскопом..

Лікуваня карієсу

Карієс на зубах: проста профілактика

Після лікування або огляду зубів у Healthy Dent стоматолог розповість, як захистити зуби від карієсу. Основа профілактики карієсу – регулярна гігієна порожнини рота і правильне харчування.

Профілактика карієсу включає в себе прості, але дієві методи:

 • чистити зуби двічі на день;
 • після кожного прийому їжі користуватися лосьйоном-ополіскувачем і зубною ниткою (флоссом);
 • не налягати на солодке;
 • відвідувати стоматолога-гігієніста для профогляду і чищення раз на шість місяців.

Скільки коштує вилікувати карієс

Здорові зуби – наше багатство, яке вимагає регулярних інвестицій: в основному уваги і часу. І ці внески набагато більш виправдані порівняно з реальними витратами на лікування карієсу. Наприклад, вартість профілактичного стоматологічного огляду мінімум у 2–3 рази дешевше, ніж установлення однієї пломби. Тому не зволікайте з візитом до клініки: нехай це плановий огляд чи підозра на карієс зубів.

Вартість лікування залежить від масштабу карієсу зубів і видів маніпуляцій. Наприклад, ціна реставрації зуба в нашій клініці – від 750 грн. Подивіться повний прайс на послуги наприкінці цієї статті. У вартість входять: файлінг, іригація кореневого каналу, пломбування гутаперчею.

Причини карієсу

Не бійтеся просто прийти до стоматології на консультацію: по-перше, це не боляче, а по-друге, у Healthy Dent – це ще й безкоштовно. А поки що відповідаємо на найпоширеніші запитання пацієнтів.

Запишіться на прийом до Healthy Dent, і наші лікарі допоможуть повернути здоров'я вашим зубам. Ми лікуємо карієс на будь-якій стадії, відновлюємо зуби так, що від хвороби не залишається і сліду. Тепер у вас тільки гарна посмішка!

Популярні запитання про лікування карієсу до стоматолога-терапевта
Скільки триває лікування каріозного зуба?
Зуб із карієсом на ранній стадії лікуємо без свердління: після гігієнічного чищення проводимо ремінералізацію, процедура триває до 30 хвилин. Стільки ж часу потрібно на встановлення пломби. Найдовше лікується запущений карієс: спочатку лікуємо і пломбуємо канали, а потім сам зуб. Буде потрібно кілька візитів до клініки.
Лікувати карієс боляче?
В умовах сучасної клініки в Києві навіть глибокий карієс лікується без болю. Прибрати крейдяну пляму – це швидко та абсолютно безболісно. Видалення уражених карієсом твердих тканин зуба і лікування каналів проводяться під місцевою анестезією.
Коли можна їсти після встановлення пломби?
Після встановлення фотополімерної пломби їсти і пити можна відразу, як вийдете зі стоматології. Якщо встановлено тимчасову цементну пломбу, приймати їжу можна через 2–3 години.
Чи захищає герметизація фісур від карієсу?
Фісури – це борозенки на жувальних зубах. Рекомендується герметизувати закриті й колбоподібні фісури, щоб у порожнині не накопичувалися наліт і бактерії, що призводять до карієсу. Герметизація проводиться інвазивним та неінвазивним способами.
Лікування зубів і ясен
Підготовка 1-го каналу до пломбування
від 650

файлінг

Лікувальне пломбування 1-го каналу Ca
від 360
Консультація стоматолога–терапевта
Безкоштовно
Пломбування 1го каналу (гутаперча)
від 600
Лікування під мікроскопом одного каналу
від 2190

(Файлинг, іригація кореневого каналу, пломбування гарячою гутаперчею входять у вартість)

Повторне лікування під мікроскопом одного каналу
від 3500

(розпломбування, файлинг, іригація кореневого каналу, пломбування гарячою гутаперчею)

Реставрація зуба 1 рівень
від 1800

Estelite

Реставрація зуба 2 рівень
від 2100

Estelite

Реставрація зуба 3 рівень
від 2300

Estelite

Реставрація зуба 4 рівень
від 2500

Estelite

Реставрація сильно зруйнованого зуба
від 3650
Наші спеціалісти
фото Кошарний Володимир Володимирович
Стоматолог-терапевт, ендодонт. Діючий член Асоціації ендодонтів України
Відгуки
В
5

У стоматологів не був 3 роки, прийшов, коли, так би мовити, «припекло». Знайшли 1 глибокий карієс і 3 менші((. Усю реставрацію розділили на кілька прийомів, довелося походити кілька разів, на один із зубів довелося ставити коронку, ну, тут уже нічого не вдієш. Полікували все чудово, приємно тепер самому!

В
5

Я залишилася задоволена якістю лікування, за співвідношенням ціна/якість теж усе супер. Встановлювала міст, лікувала карієс. Для мене важливо, що недалеко від роботи, так що я зможу частіше приходити до лікаря і тепер не запущу ніякі зубні хвороби.

В
5

Попередній стоматолог у приватній клініці поставив мені неякісну пломбу, яка відвалилася через рік. Тому я педантично поставилася до вибору нової клініки. «Хелсідент» справив на мене враження. Лікар зробив анестезію і безболісно поставив нову пломбу. Результатом залишилася задоволена. Сподіваюся, не скоро звернусь, але все одно величезне спасибі!

Профілактика карієсу

Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.

Герметизація фісур

50 мільярдів бактерій – приблизно така кількість мікроорганізмів мешкає в роті людини. У нормі вони не приносять шкоди. Але якщо чистити зуби не дуже ретельно, продукти життєдіяльності бактерій призводять до розвитку карієсу та інших неприємних хвороб. Руйнування зуба починається найчастіше в тих місцях, де скупчується найбільше відкладень – на стиках і у фісурах (глибоких борозенках на фронтальній поверхні). З метою запобігання розвитку карієсу проводиться герметизація фісур – спеціальна стоматологічна процедура, про яку йтиметься далі.