Брекети на одну щелепу

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Стоматолог-ортодонт

Брекети на одну щелепу – це ефективний метод чи гроші на вітер?

«Хочу підрівняти тільки нижні (або верхні) зуби за допомогою брекетів» – до нас у клініку часто звертаються з таким запитом, при цьому пацієнти дивуються, коли ортодонт повідомляє, що ставити апарати доведеться відразу на обидві щелепи. Логічно ж поставити брекети на одну щелепу, якщо із зубами на іншій повний порядок, і переплачувати не потрібно. На жаль, не все так просто в ортодонтії, і в дев'яти випадках із десяти показано використовувати парні брекет-системи.

Чи можна ставити брекети на одну щелепу: думка ортодонтів

Найчастіше нерівні зуби – це вершина айсберга, зовнішній прояв більш серйозної проблеми – неправильного прикусу. Справа в тому, що щелепи людини – парний орган, які при змиканні утворюють прикус. Тому, якщо є порушення оклюзії (змикання щелеп), значне викривлення зубів, то вирішувати проблему потрібно в комплексі – фіксувати апарати на двох щелепах. Якщо поставити брекети тільки на верхню щелепу (нижню), бажаного ефекту не добитися: дефекти змикання зубів залишаться. Тому для виправлення прикусу в 90–95% випадків стоматолог-ортодонт порекомендує поставити брекети відразу на верхні та нижні зуби.

Однак в окремих ситуаціях брекети на одну щелепу все-таки встановлюються. Для цього потрібно, щоб зірки дуже вдало зійшлися: викривлення зубів було незначним при правильному прикусі. Не будемо обнадіювати, таке стається рідко, але, можливо, це ваш випадок.
Визначити, чи можна ставити незнімні апарати тільки на одну щелепу, самостійно не вийде, висновки зробить стоматолог-ортодонт після діагностики ротової порожнини. До стандартного обстеження входять: огляд ротової порожнини, оцінка стану щелепної тканини, коренів зубів, рентгенографія, комп'ютерна томографія.

Плюси встановлення однієї конструкції

Один апарат обійдеться дешевше, ніж установлення брекетів на обидві щелепи, – це головний плюс. А ще, чим менше конструкцій на зубах, тим комфортнішим є тривале ортодонтичне лікування, адже носити пристосування доведеться від 6 місяців до 2,5 року.

Недоліки методу: що не так

Перед установленням апарату тільки на верхній або нижній щелепі потрібно розуміти, що лікування буде менш ефективним порівняно з використанням повної брекет-системи. Можна вирівняти незначне викривлення зубів, проте повноцінне виправлення дефектів прикусу неможливе. Більше того, можна навіть погіршити ситуацію – порушення змикання зубів стануть більш вираженими. Складно прогнозувати результат, іноді після вирівнювання зубів доводиться встановлювати конструкцію на іншу щелепу. Тому перед тим, як зважитися встановлювати брекети на одну щелепу, ортодонт повинен бути на 1000% впевненим у тому, що лікування буде дієвим.

Показания по установці на одну щелепу

Показання до встановлення брекетів на одну щелепу

Наявність показань – той випадок, коли встановлення незнімних ортодонтичних апаратів на одну щелепу виправдане. Є нюанси в показаннях до використання часткової брекет-системи залежно від віку пацієнта.

Для дітей часткові брекети рекомендовано, коли:

 • потрібно розширити щелепу;
 • вирівняти один або кілька неправильно зростаючих зубів на верхній чи нижній щелепі;
 • після видалення молочного зуба потрібно зберегти місце до прорізування постійного;
 • прибрати діастеми і треми – великі щілини в зубному ряду.

Показання для дорослих:

 • діагностується скупчений зубний ряд, потрібно незначно розширити щелепу;
 • вирівнювання зубів на верхній чи нижній щелепі перед протезуванням;
 • є треми, діастеми між зубами;
 • фіксація зуба за відсутності антагоніста на другій щелепі;
 • 1-2 зуба в ряду ростуть неправильно

Коли однощелепні брекети не допоможуть

Ортодонт не поставить тільки верхні або нижні брекети за наявності таких абсолютних протипоказань, як:

 • дефекти прикусу;
 • виразна скупченість зубів;
 • викривлення трьох і більше зубів;
 • порушення розташування зубів відразу на обох щелепах.

Брекети на верхню щелепу: які конструкції використовуються

На верхню щелепу брекет-системи ставлять, щоб прибрати проміжки між зубами, розширити простір для зростання зубів, відкорегувати положення окремих зубів. Брекети на верхню щелепу допомагають зрушити зубний ряд максимум на 3 мм: звузити або розширити.

Залежно від ортодонтичної проблеми застосовуються різні види конструкцій на верхню щелепу:

 • за способом фіксації дуги: лігатурні або самолігуючі брекет-системи;
 • за типом матеріалу в основі: металеві, сапфірові, керамічні.

Брекети на нижню щелепу: стандартні апарати і «невидимки»

Брекети тільки на нижню щелепу ставляться, коли потрібно усунути незначні дефекти розташування зубного ряду: наприклад, вирівняти фронтальні зуби, усунути незначну скупченість при дефіциті місця до 3 мм. На нижню щелепу встановлюють не тільки стандартні вестибулярні брекети, а й лінгвальні пристосування, які фіксуються з внутрішнього боку зубного ряду і тому абсолютно непомітні.

Брекети на нижню щелепу: стандартні апарати і «невидимки»

Установити брекети на одну щелепу: як це відбувається в Healthy Dentt

Якщо випав той рідкісний випадок, що немає протипоказань, а діагностика стану зубощелепної системи дозволяє спрогнозувати бажаний ефект лікування, можна поставити брекети на верхню щелепу (чи нижню).

Поетапно процес має такий вигляд:

 1. Ортодонт узгоджує з пацієнтом вибір типу брекетів, план і вартість лікування.
 2. Робить відбитки, щоб виготовити гіпсову модель брекетів на одну щелепу.
 3. Пацієнт проходить підготовку зубів перед тим, як установити брекети. Санація ротової порожнини включає в себе професійне чищення, лікування і пломбування зубів за необхідності.
 4. Коли готові брекети на нижню щелепу(чи верхню), ортодонт фіксує пристосування на зубах, розповідає, як правильно доглядати за зубами і конструкцією.
 5. Раз в 1–2 місяці пацієнт приходить до стоматології, щоб лікар підтягнув або поміняв дугу, підкрутив скоби.
Після закінчення лікування стоматолог знімає ортодонтичний апарат, оцінює результати і призначає дату профілактичного огляду. За необхідності призначає ретейнери. Ці пристосування потрібні, щоб закріпити результат після лікування. Вони ставляться як брекети: на нижню щелепу, верхню або одночасно на обидві. Етап ретенції триває 2–3 роки.

Шанс є, але з масою нюансів

Отже, брекети на одну щелепу допомагають вирішити тільки локальні проблеми. При цьому потрібно розуміти, що естетичний ефект буде менш вираженим, ніж при використанні повної брекет-системи. Виправлення прикусу апаратом на одній щелепі провести не можна. Причому використовуються брекети на нижній щелепі або тільки на верхніх зубах, а планування і лікування більш складне, ніж двощелепними конструкціями, адже потрібно враховувати і контролювати додатковий ряд факторів./p>

Проте, за наявності всіх умов можна ставити брекети на верхню щелепу чи нижню. Щоб дізнатись, який варіант установлення підійде вам, приходьте в нашу клініку на безкоштовну консультацію стоматолога-ортодонта.

Выполненные работы
Шанина Серафима Александровна
Шанина Серафима Александровна
Стоматолог-ортодонт. Действующий член Ассоциации ортодонтов Украины
Шанина Серафима Александровна
Шанина Серафима Александровна
Стоматолог-ортодонт. Действующий член Ассоциации ортодонтов Украины
Шанина Серафима Александровна
Шанина Серафима Александровна
Стоматолог-ортодонт. Действующий член Ассоциации ортодонтов Украины
Вирівнювання зубів
Консультація ортодонта
Безкоштовно
Заміна дуги
від 300 до 900
Активація, корекція знімного ортодонтичного апарату
від 500
Зняття відтисків альгінатною масою
від 350
Зняття відтисків С силіконовою масою
від 450
Активація брекет-системи
від 550
Ортодонтична капа Easy Align
від 3300
Брекети металеві (о/ч)
10500 грн
Апарат Френкеля
від 9900
Twin Block
від 9900