Із флюсом ви, ймовірно, знайомі ще з дитинства.
Напухлі щока і пов'язка на одну сторону завжди сприймались однозначно – це, безсумнівно, флюс на яснах.
А скибочка сала до хворого зуба – лікувальна панацея.
Ви дійсно так робили? Читайте статтю і дізнайтеся, що саме ви робили не так, і як боротися з флюсом по-справжньому.
Давайте для початку розберемося, що таке флюс насправді?
Флюс, він же одонтогенний гострий періостит, – це гнійне запалення в корені зуба. Тут і починає збиратися гній, утворюючи невелику шишку. Згодом з'являється сильний біль, адже гнійне скупчення збільшується і «шукає вихід» назовні.
Буває, що у гнійника з'являється свищевий хід, біль при цьому стихає. На жаль, це зовсім не ознака одужання, а, скоріше, навпаки – адже в даному випадку хвороба набуває хронічного характеру.
Існують 3 стадії розвитку флюсу:
- спочатку виникають болі при пережовуванні їжі, запалена область дає про себе знати при раптовому дотику;
- пізніше ясна напухають, починають нити; якщо лікування відкладати – з'явиться шишка, в якій накопичуватиметься гній;
- для останньої стадії характерний набряк частин обличчя: припухають губа, щока або підборіддя, може триматися температура близько 38°C, біль поширюється на око, вухо, частину скроні.
Якщо запустити флюс, симптоми якого перераховано вище, це може призвести до тяжких наслідків – від втрати зуба до переходу запалення на тканини обличчя і шиї.
Чим небезпечний флюс у дитини?
Часто батьки не надають значення пошкодженим карієсом молочним зубам малюка, розраховуючи на те, що скоро їх змінять постійні зуби. Проблема в тому, що інфіковані ясна покладуть початок розвитку флюсу.
При флюсі дитячий організм часто не реагує підвищеною температурою, спочатку виникають незначний біль при накушуванні і невелика припухлість. На перший погляд, нічого страшного не передбачається. Імунна система дитини значно слабша, ніж у дорослого. Здається, що все нормально, але захворювання при цьому щосили прогресує.
Для того щоб не запустити лікування флюсу, необхідно починати вже на перших етапах хвороби. Потрібно запобігти розвитку інфекції – почистити канал і закрити отвір у зубі пломбою. Такі методи, як закривання каналу ватою під час їжі, точно не допоможуть. Так що при перших проявах флюсу ведіть малюка на стоматологічний огляд.
Флюс у дітей так само легко розпізнати, як і у дорослих, адже хвороба має характерні симптоми
Основною ознакою є помітна припухлість, яка іноді впливає на симетрію обличчя. А якщо почекати, то піднімається температура і виникає гострий біль.
Як тільки ви помітите негативні зміни, терміново йдіть до лікаря. Не чекайте більш важкої форми з усіма її наслідками.
У разі, якщо у вас немає можливості терміново звернутися до стоматолога, лікарі радять деякі ефективні методи, щоб запобігти розвитку запалення.
Що робити, щоб лікування флюсу в домашніх умовах не принесло шкоди
Перш за все, пам'ятайте, що домашнє лікування – це лише тимчасовий захід, який полегшить симптоми і трохи стримає хворобу до походу до стоматолога. Справа в тому, що усунути флюс на щоці на гнійній стадії можна тільки хірургічним методом, але ніяк не бабусиними травами.
До того ж існує ряд небезпечних народних методів. Наприклад:
- зігріваючий компрес на хворе місце сприятиме поширенню бактерій, що викличе значні ускладнення;
- перев'язка місця з флюсом перетисне судини і погіршить кровообіг;
- антибіотики при флюсі, призначені самостійно, можуть викликати непередбачені наслідки у вигляді сильної алергії;
- сало на хворий зуб, компрес із дьогтю і прикладання часнику до зап'ястя просто віднімуть дорогоцінний час, дозволяючи хворобі прогресувати.
Фахівці Healthy Dent знають, чим полоскати зуб при флюсі
Лікарі рекомендують полоскати зуби антисептичними засобами. Найефективніші з них при флюсі:
- хлоргексидин – універсальний антисептик;
- содо-сольовий розчин;
- настій шавлії;
- настій календули.
Полоскання допоможуть вам, але не звільнять від відвідування стоматолога. При зволіканні візиту з'явиться гнійний флюс, лікування в домашніх умовах якого є неможливим. За реальною допомогою обов'язково приходьте до фахівців.
Професійне лікування
Те, як лікують флюс у стоматології, залежить від стадії хвороби. На початковому етапі для цього підходять засоби з групи нестероїдних препаратів. Вони показані для ефективної зупинки запалення, а також відновлювального процесу.
Це можуть бути і різні антибіотики, залежно від особливостей організму пацієнта, а саме – його чутливості до препаратів. Однак настійно рекомендуємо не займатися самолікуванням і проконсультуватись у питанні з лікарем.
Коли виникає гнійний флюс, лікування вдома, як і консервативне лікування, вже неможливі, його усувають хірургічним шляхом.
- Спочатку стоматолог проводить дезінфекцію ураженого місця.
- Після цього робить розріз і випускає гній.
- Іноді для повноцінного відтоку гнійних виділень встановлюють дренаж – невелику гумову трубку в розрізі на яснах.
Ці маніпуляції допомагають швидко зняти запалення і зменшити набряк. Ви відчуєте себе набагато краще вже в післяопераційний день.
Профілактика після лікування: як позбутися флюсу назавжди
Після проведення всіх процедур необхідно дотримуватися деяких важливих правил, щоб флюс вас більше не турбував:
Ні в якому разі не приймайте аспірин після операції – цей препарат розріджує кров і не дає рані зажити.
- Проводьте профілактику карієсу, дотримуючись гігієни зубів. Адже саме з нього за несвоєчасного лікування розвивається флюс.
- Обов'язково додавайте до раціону тверді овочі та фрукти – вживання цих продуктів допоможе зміцнити емаль і ясна.
Головне правило здорової людини – бути уважним до свого організму. При підозрілих симптомах потрібно відразу ж звернутися до стоматолога.
Якщо можливості зробити це в терміновому порядку немає, використовуйте перевірені поради від спеціалістів Healthy Dent!
Будьте здорові!
Я регулярно відвідую Наталію Олександрівну. Раз на півроку стабільно йду до неї на перевірку. Мені у спадок дісталися погані зуби, тому бережу те, що є. Наталія Олександрівна – дуже акуратний і педантичний лікар, тільки їй і довіряю. Слава Богу, після останнього лікування пройшло 3 роки, тому всі зуби здорові.
Отличная стоматология! Я сюда обращался на прошлой неделе, чтобы сделать операцию - удаление зуба мудрости, который мне очень мешал. У меня неправильный прикус и зуб рос очень болезненно, упираясь мне в щеку и разрывая десну! Отнеслись к моей проблеме внимательно, с должным профессионализмом. Все сделали безболезненно и быстро, за что я благодарен, и по адекватной цене, что не менее важно! Рекомендую!
Нерви можуть здати не тільки у людини, але й у зуба. Як це проявляється? – Найсильнішим зубним болем, коли готовий посеред ночі бігти до стоматолога, щоб лікар полегшив страждання. Пульпіт – одна з найпоширеніших зубних хвороб, але більшість дізнається про неї тільки у стоматологічному кріслі. Тим часом проблему простіше попередити, не доводячи до крайнощів. Ми розповімо про основні симптоми, як вилікувати пульпіт і, звичайно, про профілактичні дії.
Періодонтит є підступним: знають про цю хворобу в основному лише ті, кому довелося «обличчям до обличчя» стикнутися з недугою. Раніше, щоб позбутися болю, потрібно було видаляти зуб. Сучасні методи дозволяють у більшості випадків вилікувати періодонтит і зберегти зуб. Хочете дізнатися, що таке періодонтит, які форми він приймає і як лікують захворювання в наші дні – прочитайте цю статтю.