Знімок зубів в звичайному розумінні – це рентген зубів, що знаходятьчя поруч або панорамний знімок верхньої та нижньої щелепи, зроблений фронтально. Телерентгенографія надає ширшу картину – це повноцінний знімок черепа людини фронтально і в профіль з мінімальним спотворенням. Цей метод рентгенодіагностики вважається найрезультативнішим, оскільки кінцеві знімки показують зубощелепну систему практично в природному вигляді.
Навіщо призначають ТРГ?
Найчастіше такий тип діагностики призначається в процесі стоматологічного лікування в разі протезування або імплантації зубів.
Такі знімки дозволяють стоматологу-ортопеду:
- Визначити положення зубного ряду.
- Діагностувати тип прикусу.
- Встановити товщину кісткової тканини.
- Визначити характер лікування зубних каналів.
Це в підсумку дозволяє лікарю не тільки оцінити поточний стан здоров'я зубів, але і скласти результативний план ортопедичного лікування пацієнта.
Залежно від типу зйомки телерентгенографія в ортодонтії буває:
- Прямою. Знімки черепа виконуються фронтально і ззаду. Напрямок при цьому вертикальний і поперечний. Такий тип рентгенодіагностики призначається лікарем для визначення розташування зубних рядів, діагностики неправильного прикусу і його причин.
- Бічний. В цьому випадку знімки виконуються в профіль. У разі бічної телерентгенографії лікар визначає висоту зубних рядів, кут нахилу зубів на верхній і нижній щелепах. Це ідеальний спосіб діагностики в разі ортодонтичного лікування – виправлення прикусу.
- Аксіальний. Цей спосіб рентгенодіагностики доповнює знімки, зроблені шляхом прямої або бічної телерентгенографії. Аксіальний знімок сприяє більш точному відображенню зубощелепної системи в ЗD.
Процес зняття знімку займає пару хвилин:
- До процедури на обличчя наноситься контрастний препарат (в тому числі на піднебінну область).
- Далі в стоячому або сидячому положенні голова обстежуваного фіксується, а потім робиться знімок.
Пацієнтам, у яких спостерігаються кровотечі або пневмоторакс, така процедура не виконується. Також не проводять таку рентгенодіагностику вагітним (взагалі протипоказана до 4-го триместру, а після все одно не рекомендується).
В інших випадках проводити таке обстеження безпечно дорослим і дітям, починаючи з 6 років.