У вашого малюка з'явилися виразки за нижньою губою? Не панікуйте, швидше за все, у нього стоматит.
Стоматит – запалення слизової оболонки рота. Причини його виникнення бувають дуже різними: від механічних пошкоджень у роті до вірусних інфекцій. Часто стоматит на язиці у дитини – це один із симптомів інших захворювань.
Діти схильні до стоматиту більше за дорослих. І на це є свої причини:
- По-перше їх імунітет слабший і гірше бореться із захворюваннями.
- По-друге, малюки через свій вік не дотримуються гігієни: тягнуть до рота іграшки, мають звичку ділитись один з одним їжею і столовими приборами. А руки миють і зовсім неохоче.
- По-третє, під час активних ігор і падінь дитина може отримати мікропошкодження порожнини рота.
Як проявляються симптоми стоматиту в дітей?
При стоматиті дитина відчуває біль у роті, а температура її тіла підвищується. Якщо ви відзначили в малюка слабкість і відмову від їжі, перевірте його на інші симптоми стоматиту:
- почервоніння в роті;
- кровоточивість ясен;
- підвищене слиновиділення;
- білий або жовтий наліт на яснах;
- поганий запах з рота;
- виразки в ротовій порожнині.
Згідно із симптомами, виокремлюють 3 види стоматиту.
Катаральний стоматит
Цей вид захворювання здебільшого з'являється через стоматологічні проблеми (найчастіше катаральний стоматит провокує карієс). Для нього характерними є почервоніння, припухлості в роті й запалення ясен.
Афтозний стоматит у дітей
Отримав свою назву у зв'язку з тим, що викликає появу в роті афт. Це невеликі виразки круглої або овальної форми, обрамлені червоною смугою і з жовтуватим нальотом у центрі. Як правило, виникає 2-3 плями, які розташовуються на губах, щоках або язиці. Вони супроводжуються чітким почервонінням в уражених місцях.
Герпетичний стоматит у дітей
Виникає при дуже ослабленому імунітеті. Вперше це може статися, коли мама припиняє грудне годування малюка. У цей період антитіла з грудного молока більше не допомагають його імунній системі боротися з вірусами.
Так, у процесі становлення власного захисту дитина піддається впливу багатьох вірусів, зокрема герпесу. Проявляється іноді і стоматит у новонародженого, якщо дитину нещодавно перевели на штучне харчування.
Хвороба визначається за багатьма пухирцями, які схильні швидко лопатись і утворювати виразки. Такі симптоми можуть тривати до тижня і супроводжуються підвищеною температурою.
Як лікувати стоматит у дітей: лікування залежно від типу
Відповідно до виду стоматиту його лікування здійснюється по-різному, але обов'язково під наглядом лікаря.
- При лікуванні катарального стоматиту усувають карієс і обробляють слизову антисептиком. Цей вид стоматиту підлягає місцевому лікуванню.
- Якщо діагностовано афтозний стоматит у дітей лікування відбувається під наглядом кількох лікарів: алерголога, гастроентеролога і стоматолога. Призначаються антисептичні препарати, такі як люголь, гексорал у вигляді спреїв або полоскання розчином Йодинолому. Афти обробляються синькою, борною кислотою або содою. Для укріплення організму призначають вітаміни групи B і вітамін C. А при хронічній формі – імунологічні препарати.
- Герпетичний стоматит у дитини лікують терапевтично із застосуванням місцевих процедур. Маленькому пацієнтові виписують мазі з протигерпетичною дією. Уражені зони обробляють настоями трав (часто шавлії або ромашки). Лікування стоматиту в дітей старшого віку настоями трав відбувається у вигляді полоскань. Іноді для ефективного загоєння ранок використовують настій прополісу.
Якщо ж у дитини важкий герпетичний стоматит, лікування проходить у стаціонарі..
Стоматит у дітей лікування вдома — можливе
Не завжди стоматит вдається визначити і вилікувати на легкій стадії. Але, якщо ви вчасно помітили у дитини хворобу, яка тільки розпочалася, вам стане в нагоді інформація про те, як лікувати стоматит вдома.
Та ні за яких обставин не починайте лікування без консультації дитячого лікаря! Він має визначитит точний діагноз і виписати необхідні ліки.
Чим лікувати стоматит у дітей у домашніх умовах
Як ви вже зрозуміли, щоб вилікувати дитячий стоматит, виписують в основному антисептичні засоби.
- Як натуральні антисептики добре підходять відвари з ромашки та календули (1 ст. ложка трав на склянку окропу). Таким розчином дитині слід полоскати рот двічі на день.
- Щоб впоратися з одиничним гнійничком, прикладайте до нього шматочок листя алое. Якщо ж гнійників кілька, дайте дитині пожувати цілий листочок.
- Виразки в роті змащують однопроцентним розчином зеленки. Так вони заживають швидше.
- Щоб прискорити лікування стоматиту в грудничка, рекомендується протирати ясна марлею, змоченою в розчині соди. За своєю структурою марля дуже зручна, щоб очищати ясна, прибираючи з них шкідливий наліт.
Лікуємо стоматит правильно, щоб хвороба не поверталася
Профілактика – найкраща тактика, для запобігання хвороби.
Щоб не повернувся стоматит у дітей лікування було ефективним, вам разом з малюком потрібно буде дотримуватися простих, але важливих правил.
- Найголовнішою умовою профілактики стоматиту залишається особиста гігієна. Стоматит відомий у народі як «хвороба брудних рук», і не просто так. Він дійсно заразний: передається через предмети побуту і слину.
- Якщо у вашої дитини стоматит, обполіскуйте його посуд окропом, постарайтеся зменшити його контакти з іншими дітьми.
- Необхідно з ранніх років прищепити малюкові розуміння того, наскільки важливо дотримуватися гігієни. Для цього, перш за все, показуйте свій приклад. Мийте разом руки і чистьте зуби, поступово привчаючи дитину робити це без вашого нагадування. Зробіть традицією приходити до лікаря на огляд усією сім'єю.
- Щоб запобігти стоматит у немовлят, необхідно разом із купанням регулярно протирати ротик, робити полоскання.
- Також важливо зміцнювати імунітет дитини. Наповнена вітамінами їжа і прогулянки на свіжому повітрі – незамінні в цьому помічники. Це важливо ще й тому, що дитина розвивається: її організм вимагає повноцінного раціону і фізичних навантажень.
- Реагуйте на ознаки стоматиту в дітей вчасно і без паніки. Якщо закралися підозри, що у вашого чада стоматит у роті, відведіть його до лікаря на огляд. Так ви зможете вберегти свої нерви і здоров'я дитини.
Нехай ваші діти дізнаються про стоматит тільки зі статті!
Так уже склалося, що похід до стоматолога завжди і для всіх залишається неприємною процедурою. А для дітей – особливо. Страшні, незрозумілі апарати, люди в білому і звук працюючої бормашини – для малюка це кошмар наяву. Іноді у процесі лікування дитини, щоб побачити картину в цілому, призначається рентген зубів. І тут лякаються зовсім не діти, а їх батьки. Колишня слава рентгенографії, як і страх перед стоматологом, міцно закріпилися в їхній пам'яті. «Робити рентген – це небезпечно», – кажуть вони. Ми ж відповідаємо: «Зовсім ні». І зараз розповімо, чому.
У вашого малюка з'явилися виразки за нижньою губою? Не панікуйте, швидше за все, у нього стоматит.