Седація у стоматології: лікування зубів без страху

Запись на прием в горячий час
знижка -20%
3
1
Время приема
2
Седація у стоматології

При думці про візит до дантиста починається паніка? Ви не самотні: багато пацієнтів до тремтіння в ногах бояться стоматологічного кабінету. Вік тут не має значення: до дентофобії схильні і маленькі діти, і дорослі чоловіки.

Таким пацієнтам рекомендується використовувати седацію. «Спляча стоматологія» стає дедалі популярнішою. Ось тільки не всі про неї знають. Як використовується звеселяючий газ у стоматології, які седативні засоби найбільш ефективні, чи є протипоказання до процедури – про це розповімо далі.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent


Панацея для дентофобії: унікальні плюси седації

Седація – що це? Таке питання ставлять нам дедалі частіше. Відповідаємо: це метод анестезії, при якому пацієнт занурюється в соноподібний стан.

Людина здатна реагувати на словесні команди, але не відчуває стресу і страху. Недарма латинське слово sedatio означає «заспокоєння».

«Спляча стоматологія» незамінна у випадках, коли:

 • пацієнт відчуває панічний страх лікування зубів (дентофобія); негативні спогади вилучено, є тільки позитивні емоції;
 • є відчуття сильного дискомфорту при стоматологічних процедурах;
 • відбувається лікування зубів у дітей; маленькі непосиди під дією кисневої седації можуть спокійно дивитися мультик протягом 40–60 хвилин, поки лікар «чаклує» над зубками;
 • є необхідність провести комплексне лікування зубів; седативна анестезія дозволяє провести у кріслі дантиста до 8–12 годин;
 • пацієнти з гіпертонією: стресу і хвилювань немає, отже, тиск у нормі;
 • видалення зубів під седацією рекомендується у складних випадках (зуби мудрості, запущені форми).

Важливий момент: седація – це не наркоз. Головна відмінність: пацієнт під седативами не «відключається», а весь час залишається у свідомості, може реагувати на запитання, відкривати очі. Деякі клієнти описують навіть стан легкої ейфорії – дивовижні відчуття в кабінеті стоматолога. Седація усуває страх, але дозволяє відчувати біль, тому допускається застосування місцевої анестезії.

Протипоказання до седативного впливу

З огляду на те, що седація змінює загальний стан людини, потрібно знати протипоказання до процедури:

 • вагітність;
 • вік, молодший за 3 роки;
 • черепно-мозкові травми;
 • деякі психічні захворювання (епілепсія);;
 • алергія на місцеве знеболення;
 • стан алкогольного сп'яніння.

Різновиди «сплячої стоматології»

За ступенем впливу на свідомість пацієнта седацію поділяють на 2 види: глибоку і поверхневу.

Глибока седація

Характеризується сильним пригніченням свідомості, пацієнт занурюється у глибокий сон, перестає реагувати на команди лікаря. Є ризик появи проблем з диханням, тому глибока седація проводиться під контролем анестезіологів і тільки за особливими показаннями.

Поверхнева седація

Седація в стоматології: що це?

Застосовується у стоматології найчастіше. Вплив на свідомість – мінімальний, пацієнт виходить зі стану напівсну відразу після процедури лікування зубів.

Поверхнева седація не вимагає особливої підготовки пацієнта: достатньо лише усунути збуджуючі напої (каву, чай, алкоголь) та їжу за 4 години до процедури.

Інгаляційна седація – найлегша форма впливу, тому підходить дітям. Через маску пацієнт вдихає киснево-азотну суміш (70% азоту і 30% кисню).

Ефект настає через 5 хвилин і закінчується, коли припиняється подача «звеселяючого газу». Неприпустимо використовувати ЗАКС, якщо дитина вже в істериці – це тільки посилить негативний стан.

Пероральна седація – використання спеціальних таблеток або коктейлів. Викликає середню ступінь заспокоєння. Клієнт емоційно і фізично розслаблений, при цьому реагує на звернення дантиста.

Внутрішньовенна седація – ще один спосіб впливу середнього ступеня. Седативний препарат вводиться ін'єкційно. Пацієнт чує і реагує на гучні команди лікаря. Медикаментозний метод дозволяє чітко контролювати кількість введених ліків. Заспокійливий ефект при лікуванні зубів проявляється максимально швидко.

Тепер ви в курсі, що являє собою стоматологічна седація, які протипоказання і переваги цієї процедури. Ми забезпечуємо професійне медичне супроводження, а вибір – за вами!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом


Автор материала

Науменко Ярослав Сергійович - фото стоматолога
Ярослав
Науменко
Стоматолог-терапевт, ендодонт