Седація у стоматології: лікування зубів без страху

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Стоматолог-терапевт, ендодонт

Седація у стоматології

При думці про візит до дантиста починається паніка? Ви не самотні: багато пацієнтів до тремтіння в ногах бояться стоматологічного кабінету. Вік тут не має значення: до дентофобії схильні і маленькі діти, і дорослі чоловіки.

Таким пацієнтам рекомендується використовувати седацію. «Спляча стоматологія» стає дедалі популярнішою. Ось тільки не всі про неї знають. Як використовується звеселяючий газ у стоматології, які седативні засоби найбільш ефективні, чи є протипоказання до процедури – про це розповімо далі.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent


Панацея для дентофобії: унікальні плюси седації

Седація – що це? Таке питання ставлять нам дедалі частіше. Відповідаємо: це метод анестезії, при якому пацієнт занурюється в соноподібний стан.

Людина здатна реагувати на словесні команди, але не відчуває стресу і страху. Недарма латинське слово sedatio означає «заспокоєння».

«Спляча стоматологія» незамінна у випадках, коли:

 • пацієнт відчуває панічний страх лікування зубів (дентофобія); негативні спогади вилучено, є тільки позитивні емоції;
 • є відчуття сильного дискомфорту при стоматологічних процедурах;
 • відбувається лікування зубів у дітей; маленькі непосиди під дією кисневої седації можуть спокійно дивитися мультик протягом 40–60 хвилин, поки лікар «чаклує» над зубками;
 • є необхідність провести комплексне лікування зубів; седативна анестезія дозволяє провести у кріслі дантиста до 8–12 годин;
 • пацієнти з гіпертонією: стресу і хвилювань немає, отже, тиск у нормі;
 • видалення зубів під седацією рекомендується у складних випадках (зуби мудрості, запущені форми).

Важливий момент: седація – це не наркоз. Головна відмінність: пацієнт під седативами не «відключається», а весь час залишається у свідомості, може реагувати на запитання, відкривати очі. Деякі клієнти описують навіть стан легкої ейфорії – дивовижні відчуття в кабінеті стоматолога. Седація усуває страх, але дозволяє відчувати біль, тому допускається застосування місцевої анестезії.

Протипоказання до седативного впливу

З огляду на те, що седація змінює загальний стан людини, потрібно знати протипоказання до процедури:

 • вагітність;
 • вік, молодший за 3 роки;
 • черепно-мозкові травми;
 • деякі психічні захворювання (епілепсія);;
 • алергія на місцеве знеболення;
 • стан алкогольного сп'яніння.

Різновиди «сплячої стоматології»

За ступенем впливу на свідомість пацієнта седацію поділяють на 2 види: глибоку і поверхневу.

Глибока седація

Характеризується сильним пригніченням свідомості, пацієнт занурюється у глибокий сон, перестає реагувати на команди лікаря. Є ризик появи проблем з диханням, тому глибока седація проводиться під контролем анестезіологів і тільки за особливими показаннями.

Поверхнева седація

Седація в стоматології: що це?

Застосовується у стоматології найчастіше. Вплив на свідомість – мінімальний, пацієнт виходить зі стану напівсну відразу після процедури лікування зубів.

Поверхнева седація не вимагає особливої підготовки пацієнта: достатньо лише усунути збуджуючі напої (каву, чай, алкоголь) та їжу за 4 години до процедури.

Інгаляційна седація – найлегша форма впливу, тому підходить дітям. Через маску пацієнт вдихає киснево-азотну суміш (70% азоту і 30% кисню).

Ефект настає через 5 хвилин і закінчується, коли припиняється подача «звеселяючого газу». Неприпустимо використовувати ЗАКС, якщо дитина вже в істериці – це тільки посилить негативний стан.

Пероральна седація – використання спеціальних таблеток або коктейлів. Викликає середню ступінь заспокоєння. Клієнт емоційно і фізично розслаблений, при цьому реагує на звернення дантиста.

Внутрішньовенна седація – ще один спосіб впливу середнього ступеня. Седативний препарат вводиться ін'єкційно. Пацієнт чує і реагує на гучні команди лікаря. Медикаментозний метод дозволяє чітко контролювати кількість введених ліків. Заспокійливий ефект при лікуванні зубів проявляється максимально швидко.

Тепер ви в курсі, що являє собою стоматологічна седація, які протипоказання і переваги цієї процедури. Ми забезпечуємо професійне медичне супроводження, а вибір – за вами!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом


Відгуки на тему
Отзыв о стоматологической клинике HealthyDent №86
4

Очень хорошая современная клиника. Приятный интерьер, все сделано красиво. Врачи молодцы, все опытные, знают свое дело, работают аккуратно, понравились. В общем, профессионалы своего дела.

Отзыв о стоматологической клинике HealthyDent №87
5

Ходила прошлым летом в эту стоматологию. Дотянула с зубом до последнего, когда уже в отпуск пора было ехать. Раньше никак не выходило выделить время на врача, на работе был завал. Пришлось за неделю до отпуска искать стоматолога. Коллега посоветовала эту клинику, она там пару раз делала зубы, сказала что неплохо. Я позвонила, записалась. Не помню на сколько меня записали, но помню что ждала в приемной минут 10 наверное. Благо, зуб не так сильно болел после обезболивающего, смогла вытерпеть ожидание. Сама обработка и пломбирование заняли сравнительно мало, наверное минут 40. В общем, если считать время пока дойдешь от метро до клиники в развалочку и что-то там еще - где-то час нужен. Но делают качественно, отдохнула не вспоминая о зубе.

Отзыв о стоматологической клинике HealthyDent №50
Статті на тему
Пульпіт і його симптоми

Нерви можуть здати не тільки у людини, але й у зуба. Як це проявляється? – Найсильнішим зубним болем, коли готовий посеред ночі бігти до стоматолога, щоб лікар полегшив страждання. Пульпіт – одна з найпоширеніших зубних хвороб, але більшість дізнається про неї тільки у стоматологічному кріслі. Тим часом проблему простіше попередити, не доводячи до крайнощів. Ми розповімо про основні симптоми, як вилікувати пульпіт і, звичайно, про профілактичні дії.

 

Періодонтит: симптоми і лікування

Періодонтит є підступним: знають про цю хворобу в основному лише ті, кому довелося «обличчям до обличчя» стикнутися з недугою. Раніше, щоб позбутися болю, потрібно було видаляти зуб. Сучасні методи дозволяють у більшості випадків вилікувати періодонтит і зберегти зуб. Хочете дізнатися, що таке періодонтит, які форми він приймає і як лікують захворювання в наші дні – прочитайте цю статтю.