Київ, Печерськ, вул. Євгена Коновальця 23, оф. 1
Передзвонити мені
Пн.-Пт.
9:00 - 21:00
Сб.-Нд.
10:00 - 16:00

Пульпіт – симптоми хвороби, профілактика і лікування

Пульпіт і його симптоми

Нерви можуть здати не тільки у людини, але й у зуба. Як це проявляється? – Найсильнішим зубним болем, коли готовий посеред ночі бігти до стоматолога, щоб лікар полегшив страждання. Пульпіт – одна з найпоширеніших зубних хвороб, але більшість дізнається про неї тільки у стоматологічному кріслі. Тим часом проблему простіше попередити, не доводячи до крайнощів. Ми розповімо про основні симптоми, як вилікувати пульпіт і, звичайно, про профілактичні дії.

Що таке пульпіт?

Запалення пульпи зуба (нервово-судинного пучка) стоматологи називають пульпітом. Нервові закінчення і судини розташовуються всередині зуба, в коренях і коронковій (видимій) частині зуба. Саме запалені нерви дають знати про себе пронизливим, нестерпним болем.

Як розпізнати хворобу – симптоми пульпіту:

 • інтенсивний стріляючий біль у нічний час протягом 2–3 тижнів (при гострому перебігу хвороби);
 • больова реакція на солодке, гаряче, холодне; від карієсу відрізняється тривалістю: довше 5 хвилин;
 • поширення болю від зуба на інші ділянки (вухо, скулу, потилицю, скроню); є характерним для дифузного пульпіту;
 • ознаки карієсу – уражені та розм'якшені тканини зуба;
 • неприємний запах;
 • негострий, ниючий біль (хронічна форма).

Температура частіше за все не підвищується, тільки при некрозі пульпи у дітей можлива поява субфебрильної температури – 37–38ºC.

Стоматологическое лечение пульпита в Киеве

Звідки береться ця зубна неприємність

Появі класичних симптомів хвороби передує довгий «підготовчий період». Усередині зуба процес руйнування деякий час може протікати непомітно, «вибухаючи» зрештою гострим болем.

Основні причини пульпіту:

 • запущений карієс; усередині вогнища ураження розмножуються мікроби, які призводять до запалення відкритої пульпи;
 • неправильні дії лікаря: неякісне пломбування, грубе обточування зуба, термічний опік нерва;
 • дія хімічних препаратів (агресивних антисептиків, ортофосфорної кислоти, пломбувального матеріалу).

Таке різне запалення пульпи: види захворювання

Пульпіт є різноманітним, лікарі розрізняють різні типи хвороби.

Класифікація пульпіту::

1. Гострий. Виникає при попаданні інфекції в пульпу за закритої коронкової камери. Проявляється сильним болем, що поширюється по трійчастому нерву. Напади трапляються частіше вночі. Якщо не лікувати, переходить у хронічну форму.

2. Хронічний пульпіт найчастіше проходить непомітно. Тим підступнішим є захворювання – це може призвести до ураження кісткової тканини. Характерний симптом – специфічний неприємний запах з рота. Правильно поставити діагноз стоматолог може після рентгена.

Виокремимо такі групи:

Ретроградний пульпіт. Довгий час проходить безсимптомно, без зовнішніх ознак. Виявляється тільки за допомогою рентгенівського знімка. У занедбаній стадії нагадує гостру гнійну форму хвороби.

Травматичний пульпіт. Виникає внаслідок зовнішнього пошкодження зуба: медикаментозного, хімічного або травматичного. Симптоми – як у гострого запалення пульпи. В ході лікування пульпіту стоматолог видаляє частину або повністю весь нерв.

Трьохканальний пульпіт. З назви вже ясно, що ця форма хвороби вражає тільки жувальні зуби – тільки в них є 3 канали. Лікування – ювелірне і кропітке, стоматолог повинен видалити пульпу і вичистити стінки всіх каналів.

Лікування пульпіту в стоматології

Запам'ятайте: чим раніше дантист діагностує пульпіт, тим швидше і легше проходитиме лікування зубів, до того ж є шанс зберегти нерв.

Клінічне лікування пульпіту передбачає такі напрями:

Біологічний метод – найбільш щадний варіант. Можливий на ранніх стадіях хвороби. Ефективний при лікуванні молочних зубів у дітей. Суть методу: стоматолог розкриває каріозну порожнину та обробляє антисептичними препаратами. Через кілька днів порожнину заповнюють спеціальним засобом з гідроксидом кальцію і ставлять тимчасову пломбу. Через тиждень при позитивній динаміці можна ставити постійну пломбу. Пульпа зберігається, зуб залишається «живим».

Хірургічне втручання застосовується у важких випадках, коли нервом доводиться частково або повністю жертвувати. Дантист препарує зуб, видаляє пошкоджені карієсом тканини і пульпу, обробляє антисептиком порожнину і вкладає ліки. Процедура здійснюється під місцевою анестезією. На наступному етапі канали пломбують і ставлять пломбу.

Щоб хвороба не повернулася: профілактика пульпіту

Лікувати запалення пульпи достатньо складно і неприємно. Краще не запускати зуби, тоді і страждати від запалення нерва точно не доведеться.

У чому полягає профілактика пульпіту:

 1. Гігієна рота: чистити зуби двічі на день, використовувати антибактеріальні лосьйони-ополіскувачі, зубну нитку (флос).
 2. Правильне харчування: в раціоні мають бути продукти, багаті вітаміном С, кальцієм, фтором. За рекомендацією лікаря можна застосовувати спеціальний вітамінний комплекс.
 3. Своєчасне виявлення і лікування карієсу, причому тільки у кваліфікованого лікаря.
 4. Використання у пломбуванні нетоксичних препаратів і матеріалів (це більше відноситься до роботи дантиста, але ж клініку вибирає пацієнт).
 5. Візьміть за правило робити профілактичний огляд у стоматолога раз на 6 місяців.
 6. Особливу увагу приділяйте дитячим зубам: щоденна гігієна рота і відвідування дантиста допоможуть уберегти зубки малюка від пульпіту.

Щоб вас не турбувало запитання «Що таке пульпіт?», запам'ятайте головне правило: регулярно відвідуйте стоматолога і не затягуйте з лікуванням карієсу. Дбайте про зуби, і нехай пульпа «не робить вам нерви»!

Відгуки на тему
Олена Кривич
5
Відгукується про Лечение зубов
28.01.2014

Здавалося б, просто пломбу поставити. Але я панічно боюся стоматологів! При вигляді бормашини приходжу в жах і тікаю в паніці. Але біль у зубі був таким сильним, що довелося змиритися. На подив, я спокійно пережила процедури. Лікар сказав, що краще було б звернутися раніше, але ж я боялася! Без болю вийшло, і лікар якось вселяв спокій та розслабленість. Дуже вам вдячна! Тепер, якщо мені знадобиться стоматолог, то тільки до вас!!!

Нина
5
Відгукується про Лечение пульпита
08.02.2015

Дякую за якісне лікування! Мені у вас ду-у-уже сподобалося, зубчик мій вилікували, ще і карієс на початковій стадії стоматолог виявила на сусідньому зубі, так що тепер усі мої зубки повністю здорові.

Статті на тему
Пульпіт і його симптоми

Нерви можуть здати не тільки у людини, але й у зуба. Як це проявляється? – Найсильнішим зубним болем, коли готовий посеред ночі бігти до стоматолога, щоб лікар полегшив страждання. Пульпіт – одна з найпоширеніших зубних хвороб, але більшість дізнається про неї тільки у стоматологічному кріслі. Тим часом проблему простіше попередити, не доводячи до крайнощів. Ми розповімо про основні симптоми, як вилікувати пульпіт і, звичайно, про профілактичні дії.

 

Періодонтит: симптоми і лікування

Періодонтит є підступним: знають про цю хворобу в основному лише ті, кому довелося «обличчям до обличчя» стикнутися з недугою. Раніше, щоб позбутися болю, потрібно було видаляти зуб. Сучасні методи дозволяють у більшості випадків вилікувати періодонтит і зберегти зуб. Хочете дізнатися, що таке періодонтит, які форми він приймає і як лікують захворювання в наші дні – прочитайте цю статтю.