Київ, Печерськ,
вул. Євгена Коновальця 23, оф. 1
Графік роботи
Пн.-Нд.: 9:00 - 21:00
Бесплатная консультация
Запись на прием
тумблер меню
Healthy Dent
Відсвяткуємо день народження на славу!
-10%
на будь-які реставрації та лікування каналів
+ ще акції на інші послуги клініки.
Знижки діють до 0.01.2020

Пульпіт – симптоми хвороби, профілактика і лікування

Пульпіт і його симптоми

Нерви можуть здати не тільки у людини, але й у зуба. Як це проявляється? – Найсильнішим зубним болем, коли готовий посеред ночі бігти до стоматолога, щоб лікар полегшив страждання. Пульпіт – одна з найпоширеніших зубних хвороб, але більшість дізнається про неї тільки у стоматологічному кріслі. Тим часом проблему простіше попередити, не доводячи до крайнощів. Ми розповімо про основні симптоми, як вилікувати пульпіт і, звичайно, про профілактичні дії.

Що таке пульпіт?

Запалення пульпи зуба (нервово-судинного пучка) стоматологи називають пульпітом. Нервові закінчення і судини розташовуються всередині зуба, в коренях і коронковій (видимій) частині зуба. Саме запалені нерви дають знати про себе пронизливим, нестерпним болем.

Як розпізнати хворобу – симптоми пульпіту:

 • інтенсивний стріляючий біль у нічний час протягом 2–3 тижнів (при гострому перебігу хвороби);
 • больова реакція на солодке, гаряче, холодне; від карієсу відрізняється тривалістю: довше 5 хвилин;
 • поширення болю від зуба на інші ділянки (вухо, скулу, потилицю, скроню); є характерним для дифузного пульпіту;
 • ознаки карієсу – уражені та розм'якшені тканини зуба;
 • неприємний запах;
 • негострий, ниючий біль (хронічна форма).

Температура частіше за все не підвищується, тільки при некрозі пульпи у дітей можлива поява субфебрильної температури – 37–38ºC.

Стоматологическое лечение пульпита в Киеве

Звідки береться ця зубна неприємність

Появі класичних симптомів хвороби передує довгий «підготовчий період». Усередині зуба процес руйнування деякий час може протікати непомітно, «вибухаючи» зрештою гострим болем.

Основні причини пульпіту:

 • запущений карієс; усередині вогнища ураження розмножуються мікроби, які призводять до запалення відкритої пульпи;
 • неправильні дії лікаря: неякісне пломбування, грубе обточування зуба, термічний опік нерва;
 • дія хімічних препаратів (агресивних антисептиків, ортофосфорної кислоти, пломбувального матеріалу).

Таке різне запалення пульпи: види захворювання

Пульпіт є різноманітним, лікарі розрізняють різні типи хвороби.

Класифікація пульпіту::

1. Гострий. Виникає при попаданні інфекції в пульпу за закритої коронкової камери. Проявляється сильним болем, що поширюється по трійчастому нерву. Напади трапляються частіше вночі. Якщо не лікувати, переходить у хронічну форму.

2. Хронічний пульпіт найчастіше проходить непомітно. Тим підступнішим є захворювання – це може призвести до ураження кісткової тканини. Характерний симптом – специфічний неприємний запах з рота. Правильно поставити діагноз стоматолог може після рентгена.

Виокремимо такі групи:

Ретроградний пульпіт. Довгий час проходить безсимптомно, без зовнішніх ознак. Виявляється тільки за допомогою рентгенівського знімка. У занедбаній стадії нагадує гостру гнійну форму хвороби.

Травматичний пульпіт. Виникає внаслідок зовнішнього пошкодження зуба: медикаментозного, хімічного або травматичного. Симптоми – як у гострого запалення пульпи. В ході лікування пульпіту стоматолог видаляє частину або повністю весь нерв.

Трьохканальний пульпіт. З назви вже ясно, що ця форма хвороби вражає тільки жувальні зуби – тільки в них є 3 канали. Лікування – ювелірне і кропітке, стоматолог повинен видалити пульпу і вичистити стінки всіх каналів.

Лікування пульпіту в стоматології

Запам'ятайте: чим раніше дантист діагностує пульпіт, тим швидше і легше проходитиме лікування зубів, до того ж є шанс зберегти нерв.

Клінічне лікування пульпіту передбачає такі напрями:

Біологічний метод – найбільш щадний варіант. Можливий на ранніх стадіях хвороби. Ефективний при лікуванні молочних зубів у дітей. Суть методу: стоматолог розкриває каріозну порожнину та обробляє антисептичними препаратами. Через кілька днів порожнину заповнюють спеціальним засобом з гідроксидом кальцію і ставлять тимчасову пломбу. Через тиждень при позитивній динаміці можна ставити постійну пломбу. Пульпа зберігається, зуб залишається «живим».

Хірургічне втручання застосовується у важких випадках, коли нервом доводиться частково або повністю жертвувати. Дантист препарує зуб, видаляє пошкоджені карієсом тканини і пульпу, обробляє антисептиком порожнину і вкладає ліки. Процедура здійснюється під місцевою анестезією. На наступному етапі канали пломбують і ставлять пломбу.

Щоб хвороба не повернулася: профілактика пульпіту

Лікувати запалення пульпи достатньо складно і неприємно. Краще не запускати зуби, тоді і страждати від запалення нерва точно не доведеться.

У чому полягає профілактика пульпіту:

 1. Гігієна рота: чистити зуби двічі на день, використовувати антибактеріальні лосьйони-ополіскувачі, зубну нитку (флос).
 2. Правильне харчування: в раціоні мають бути продукти, багаті вітаміном С, кальцієм, фтором. За рекомендацією лікаря можна застосовувати спеціальний вітамінний комплекс.
 3. Своєчасне виявлення і лікування карієсу, причому тільки у кваліфікованого лікаря.
 4. Використання у пломбуванні нетоксичних препаратів і матеріалів (це більше відноситься до роботи дантиста, але ж клініку вибирає пацієнт).
 5. Візьміть за правило робити профілактичний огляд у стоматолога раз на 6 місяців.
 6. Особливу увагу приділяйте дитячим зубам: щоденна гігієна рота і відвідування дантиста допоможуть уберегти зубки малюка від пульпіту.

Щоб вас не турбувало запитання «Що таке пульпіт?», запам'ятайте головне правило: регулярно відвідуйте стоматолога і не затягуйте з лікуванням карієсу. Дбайте про зуби, і нехай пульпа «не робить вам нерви»!