Пульпіт – симптоми хвороби, профілактика і лікування

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Стоматолог-терапевт, ендодонт

Діючий член Асоціації ендодонтів України, спеціалізується на лікуванні кореневих каналів з використанням операційного мікроскопа (проходження сильно викривлених та вузьких каналів, вилучення зламаних інструментів), художній реставрації зубів, лікуванні пацієнтів в седації.

Пульпіт і його симптоми

Нерви можуть здати не тільки у людини, але й у зуба. Як це проявляється? – Найсильнішим зубним болем, коли готовий посеред ночі бігти до стоматолога, щоб лікар полегшив страждання. Пульпіт – одна з найпоширеніших зубних хвороб, але більшість дізнається про неї тільки у стоматологічному кріслі. Тим часом проблему простіше попередити, не доводячи до крайнощів. Ми розповімо про основні симптоми, як вилікувати пульпіт і, звичайно, про профілактичні дії.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent


Що таке пульпіт?

Запалення пульпи зуба (нервово-судинного пучка) стоматологи називають пульпітом. Нервові закінчення і судини розташовуються всередині зуба, в коренях і коронковій (видимій) частині зуба. Саме запалені нерви дають знати про себе пронизливим, нестерпним болем.

Симптоми пульпіту

Як розпізнати хворобу – симптоми пульпіту:

 • інтенсивний стріляючий біль у нічний час протягом 2–3 тижнів (при гострому перебігу хвороби);
 • больова реакція на солодке, гаряче, холодне; від карієсу відрізняється тривалістю: довше 5 хвилин;
 • поширення болю від зуба на інші ділянки (вухо, скулу, потилицю, скроню); є характерним для дифузного пульпіту;
 • ознаки карієсу – уражені та розм'якшені тканини зуба;
 • неприємний запах;
 • негострий, ниючий біль (хронічна форма).

Температура частіше за все не підвищується, тільки при некрозі пульпи у дітей можлива поява субфебрильної температури – 37–38ºC.

Лікування пульпіту в Києві

Звідки береться ця зубна неприємність

Появі класичних симптомів хвороби передує довгий «підготовчий період». Усередині зуба процес руйнування деякий час може протікати непомітно, «вибухаючи» зрештою гострим болем.

Основні причини пульпіту:

 • запущений карієс; усередині вогнища ураження розмножуються мікроби, які призводять до запалення відкритої пульпи;
 • неправильні дії лікаря: неякісне пломбування, грубе обточування зуба, термічний опік нерва;
 • дія хімічних препаратів (агресивних антисептиків, ортофосфорної кислоти, пломбувального матеріалу).

Таке різне запалення пульпи: види захворювання

Пульпіт є різноманітним, лікарі розрізняють різні типи хвороби.

Класифікація пульпіту::

1. Гострий. Виникає при попаданні інфекції в пульпу за закритої коронкової камери. Проявляється сильним болем, що поширюється по трійчастому нерву. Напади трапляються частіше вночі. Якщо не лікувати, переходить у хронічну форму.

2. Хронічний пульпіт найчастіше проходить непомітно. Тим підступнішим є захворювання – це може призвести до ураження кісткової тканини. Характерний симптом – специфічний неприємний запах з рота. Правильно поставити діагноз стоматолог може після рентгена.

Виокремимо такі групи:

Ретроградний пульпіт. Довгий час проходить безсимптомно, без зовнішніх ознак. Виявляється тільки за допомогою рентгенівського знімка. У занедбаній стадії нагадує гостру гнійну форму хвороби.

Травматичний пульпіт. Виникає внаслідок зовнішнього пошкодження зуба: медикаментозного, хімічного або травматичного. Симптоми – як у гострого запалення пульпи. В ході лікування пульпіту стоматолог видаляє частину або повністю весь нерв.

Трьохканальний пульпіт. З назви вже ясно, що ця форма хвороби вражає тільки жувальні зуби – тільки в них є 3 канали. Лікування – ювелірне і кропітке, стоматолог повинен видалити пульпу і вичистити стінки всіх каналів.

Лікування пульпіту ціна

Лікування пульпіту в стоматології

Запам'ятайте: чим раніше дантист діагностує пульпіт, тим швидше і легше проходитиме лікування зубів, до того ж є шанс зберегти нерв.

Клінічне лікування пульпіту передбачає такі напрями:

Біологічний метод – найбільш щадний варіант. Можливий на ранніх стадіях хвороби. Ефективний при лікуванні молочних зубів у дітей. Суть методу: стоматолог розкриває каріозну порожнину та обробляє антисептичними препаратами. Через кілька днів порожнину заповнюють спеціальним засобом з гідроксидом кальцію і ставлять тимчасову пломбу. Через тиждень при позитивній динаміці можна ставити постійну пломбу. Пульпа зберігається, зуб залишається «живим».

Хірургічне втручання застосовується у важких випадках, коли нервом доводиться частково або повністю жертвувати. Дантист препарує зуб, видаляє пошкоджені карієсом тканини і пульпу, обробляє антисептиком порожнину і вкладає ліки. Процедура здійснюється під місцевою анестезією. На наступному етапі канали пломбують і ставлять пломбу.

Щоб хвороба не повернулася: профілактика пульпіту

Лікувати запалення пульпи достатньо складно і неприємно. Краще не запускати зуби, тоді і страждати від запалення нерва точно не доведеться.

У чому полягає профілактика пульпіту:

 1. Гігієна рота: чистити зуби двічі на день, використовувати антибактеріальні лосьйони-ополіскувачі, зубну нитку (флос).
 2. Правильне харчування: в раціоні мають бути продукти, багаті вітаміном С, кальцієм, фтором. За рекомендацією лікаря можна застосовувати спеціальний вітамінний комплекс.
 3. Своєчасне виявлення і лікування карієсу, причому тільки у кваліфікованого лікаря.
 4. Використання у пломбуванні нетоксичних препаратів і матеріалів (це більше відноситься до роботи дантиста, але ж клініку вибирає пацієнт).
 5. Візьміть за правило робити профілактичний огляд у стоматолога раз на 6 місяців.
 6. Особливу увагу приділяйте дитячим зубам: щоденна гігієна рота і відвідування дантиста допоможуть уберегти зубки малюка від пульпіту.

Профілактика періодонтиту

Щоб вас не турбувало запитання «Що таке пульпіт?», запам'ятайте головне правило: регулярно відвідуйте стоматолога і не затягуйте з лікуванням карієсу. Дбайте про зуби, і нехай пульпа «не робить вам нерви»!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом


Відгуки на тему
Л
5

Я являюсь пациентом стоматологической клиники HEALTHY DENT . Меня лечил стоматолог ортопед Бойко Андрей Владимирович. Я осталась довольна очень внимательным и толерантным отношение, профессионализмом врача, а также качеством выполненных работ.

Я рекомендую эту клинику своим знакомым. С уважением Витковская Людмила Анатольевна

Отзыв о стоматологической клинике HealthyDent №4
Отзыв о стоматологической клинике HealthyDent №189
5

Замечательная современная клиника с отличным сервисом и качественными услугами.

Отзыв о стоматологической клинике HealthyDent №190
Статті на тему
Пульпіт і його симптоми

Нерви можуть здати не тільки у людини, але й у зуба. Як це проявляється? – Найсильнішим зубним болем, коли готовий посеред ночі бігти до стоматолога, щоб лікар полегшив страждання. Пульпіт – одна з найпоширеніших зубних хвороб, але більшість дізнається про неї тільки у стоматологічному кріслі. Тим часом проблему простіше попередити, не доводячи до крайнощів. Ми розповімо про основні симптоми, як вилікувати пульпіт і, звичайно, про профілактичні дії.

 

Періодонтит: симптоми і лікування

Періодонтит є підступним: знають про цю хворобу в основному лише ті, кому довелося «обличчям до обличчя» стикнутися з недугою. Раніше, щоб позбутися болю, потрібно було видаляти зуб. Сучасні методи дозволяють у більшості випадків вилікувати періодонтит і зберегти зуб. Хочете дізнатися, що таке періодонтит, які форми він приймає і як лікують захворювання в наші дні – прочитайте цю статтю.