Профілактика карієсу: без шансу на хворобу

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Стоматолог-терапевт

Профілактика карієсу

Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent










Види карієсу: класифікація за глибиною руйнівного процесу

Карієс такий «популярний» завдяки своїй підступності – починається він непомітно, поступово приводить до руйнування твердих тканин зуба і появи порожнини.

Як утворюється карієс? Причини появи найрізноманітніші, але основна – зубний наліт, який змінює кислотно-лужне середовище на поверхні зуба. Доведено, що вже через кілька хвилин після з'їденої цукерки або шматочка торта рівень pH на емалі падає з 6 до 4. Стрімко розмножуються карієсогенні бактерії (кислотоутворюючі стрептококи), починається патологічний процес.

У медицині існують різні класифікації цього захворювання. Розповімо про найпоширенішу: нею користуються всі практикуючі стоматологи, і вона є зрозумілою навіть дітям.

Як визначити карієс за стадіями розвитку:

  1. Каріозна пляма – початковий етап захворювання. На поверхні зуба з'являється «крейдяне» новоутворення – це перша ознака руйнування емалі, хоча ще нічого не болить, а зуб залишається гладеньким. На цьому етапі карієс вилікувати найпростіше. Лікар видаляє пляму, проводить ремінералізацію емалі (обробляє зуб спеціальними засобами) та інфільтрацію-просочування. Якщо знати, як запобігти карієсу, то захворювання не повернеться, але про це – далі.
  2. Поверхневий карієс. Зуб реагує на гаряче/холодне й солодке. Емаль у місці крейдяної плями стає шорсткою. Лікування зубів  полягає у шліфовці поверхні зуба та подальшій ремінералізації. Як боротися з карієсом, коли пляма з'явилася на стику зубів: доведеться препарувати уражену ділянку і поставити пломбу.
  3. Карієс на середній стадії уражає емаль і дентин, у зубі утворюється порожнина, в яку постійно забиваються залишки їжі, які прискорюють розвиток хвороби. Руйнівна дія карієсу стає помітною і відчутною: періодично виникає сильний біль. Класичне лікування: обробка зуба лікарськими засобами та пломбування.
  4. Глибокий карієс. Больові відчуття збільшуються разом з розмірами дірки в зубі. Навіть випадковий дотик викликає сильний біль. Як зупинити карієс на цьому етапі: видалити розм'якшені тканини, використати ремінералізуючі препарати і поставити пломбу.

Якщо не лікувати хворі зуби, відбувається інфікування пульпи (нервів і судин усередині зуба), розвивається пульпіт, періодонтит.

Зуби в безпеці: ефективні профілактичні заходи

як захистити зуби від карієсу

Після всього сказаного ви, напевно, задумалися про те, як захистити зуби від карієсу. Підхід має бути системним і включати в себе кілька напрямів.

Правильне «меню». У раціоні обов'язково повинні бути продукти, які зміцнюють зубну емаль:

  • сир і молоко містять кальцій, у сирі багато фтору;
  • цибуля, багата на фітонциди – чудовий захист від карієсу;
  • горіхи – «джерело» мікроелементів;
  • у зернах кунжуту багато кальцію;
  • фторовані сіль і вода;
  • тверді фрукти та овочі – насичують організм вітамінами та очищують зуби від нальоту.

Слід враховувати, що солодка їжа, яка багата на вуглеводні, провокує розвиток карієсу.

Режим харчування. Чистити зуби потрібно після кожного прийому їжі, вранці та ввечері – для цього використовують щітку і пасту. Як уберегти зуби від карієсу, коли ви не вдома: бажано не вживати солодощі як окремі перекуси. Якщо не можете втриматися від десерту, використовуйте потім зубну нитку або лосьйон, щоб нейтралізувати дію карієсогенних бактерій.

Профілактика карієсу в домашніх умовах. Захистити зуби від появи недуги можна, використовуючи такі засоби гігієни:

  • лікувально-профілактичні пасти, що сприяють ремінералізації емалі;
  • зубні щітки середньої жорсткості;
  • лосьйони-ополіскувачі із сполуками фтору (вміст фторидів не повинен перевищувати 250 ppm);
  • курсове застосування таблеток із фтористим натрієм.

Наш професійний досвід показує, що народні засоби не здатні гарантувати надійний захист зубів від карієсу.

Відвідування стоматолога.

Мінімум раз на 6 місяців потрібно обов'язково відвідувати стоматолога для профілактичного огляду і чищення зубів. Лікар розповість і покаже, як правильно чистити зуби від карієсу.

У ваших силах запобігти появі карієсу. Ми розповіли про те, що для цього потрібно робити, тепер пора діяти!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом










Відгуки на тему
Т
5

Дякую, Ользі Анатоліївні! Зубки у дочки рівненькі тепер і красиві. Ви справжній фахівець, усього доброго Вам!

Е
5

Зубная паста спасла меня от чувствительности зубов. Спасибо!!! Я могу пить горячие напитки и есть зубками мороженое

Статті на тему
Профілактика карієсу

Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.

Герметизація фісур

50 мільярдів бактерій – приблизно така кількість мікроорганізмів мешкає в роті людини. У нормі вони не приносять шкоди. Але якщо чистити зуби не дуже ретельно, продукти життєдіяльності бактерій призводять до розвитку карієсу та інших неприємних хвороб. Руйнування зуба починається найчастіше в тих місцях, де скупчується найбільше відкладень – на стиках і у фісурах (глибоких борозенках на фронтальній поверхні). З метою запобігання розвитку карієсу проводиться герметизація фісур – спеціальна стоматологічна процедура, про яку йтиметься далі.