Профілактика карієсу: без шансу на хворобу

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Гігієніст-пародонтолог

Профілактика карієсу

Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent

Види карієсу: класифікація за глибиною руйнівного процесу

Карієс такий «популярний» завдяки своїй підступності – починається він непомітно, поступово приводить до руйнування твердих тканин зуба і появи порожнини.

Як утворюється карієс? Причини появи найрізноманітніші, але основна – зубний наліт, який змінює кислотно-лужне середовище на поверхні зуба. Доведено, що вже через кілька хвилин після з'їденої цукерки або шматочка торта рівень pH на емалі падає з 6 до 4. Стрімко розмножуються карієсогенні бактерії (кислотоутворюючі стрептококи), починається патологічний процес.

У медицині існують різні класифікації цього захворювання. Розповімо про найпоширенішу: нею користуються всі практикуючі стоматологи, і вона є зрозумілою навіть дітям.

Як визначити карієс за стадіями розвитку:

 1. Каріозна пляма – початковий етап захворювання. На поверхні зуба з'являється «крейдяне» новоутворення – це перша ознака руйнування емалі, хоча ще нічого не болить, а зуб залишається гладеньким. На цьому етапі карієс вилікувати найпростіше. Лікар видаляє пляму, проводить ремінералізацію емалі (обробляє зуб спеціальними засобами) та інфільтрацію-просочування. Якщо знати, як запобігти карієсу, то захворювання не повернеться, але про це – далі.
 2. Поверхневий карієс. Зуб реагує на гаряче/холодне й солодке. Емаль у місці крейдяної плями стає шорсткою. Лікування зубів  полягає у шліфовці поверхні зуба та подальшій ремінералізації. Як боротися з карієсом, коли пляма з'явилася на стику зубів: доведеться препарувати уражену ділянку і поставити пломбу.
 3. Карієс на середній стадії уражає емаль і дентин, у зубі утворюється порожнина, в яку постійно забиваються залишки їжі, які прискорюють розвиток хвороби. Руйнівна дія карієсу стає помітною і відчутною: періодично виникає сильний біль. Класичне лікування: обробка зуба лікарськими засобами та пломбування.
 4. Глибокий карієс. Больові відчуття збільшуються разом з розмірами дірки в зубі. Навіть випадковий дотик викликає сильний біль. Як зупинити карієс на цьому етапі: видалити розм'якшені тканини, використати ремінералізуючі препарати і поставити пломбу.

Якщо не лікувати хворі зуби, відбувається інфікування пульпи (нервів і судин усередині зуба), розвивається пульпіт, періодонтит.

Зуби в безпеці: ефективні профілактичні заходи

як захистити зуби від карієсу

Після всього сказаного ви, напевно, задумалися про те, як захистити зуби від карієсу. Підхід має бути системним і включати в себе кілька напрямів.

 • Правильне «меню». У раціоні обов'язково повинні бути продукти, які зміцнюють зубну емаль:
  • сир і молоко містять кальцій, у сирі багато фтору;
  • цибуля, багата на фітонциди – чудовий захист від карієсу;
  • горіхи – «джерело» мікроелементів;
  • у зернах кунжуту багато кальцію;
  • фторовані сіль і вода;
  • тверді фрукти та овочі – насичують організм вітамінами та очищують зуби від нальоту.

Слід враховувати, що солодка їжа, яка багата на вуглеводні, провокує розвиток карієсу.

 • Режим харчування. Чистити зуби потрібно після кожного прийому їжі, вранці та ввечері – для цього використовують щітку і пасту. Як уберегти зуби від карієсу, коли ви не вдома: бажано не вживати солодощі як окремі перекуси. Якщо не можете втриматися від десерту, використовуйте потім зубну нитку або лосьйон, щоб нейтралізувати дію карієсогенних бактерій.
 • Профілактика карієсу в домашніх умовах. Захистити зуби від появи недуги можна, використовуючи такі засоби гігієни:
 • лікувально-профілактичні пасти, що сприяють ремінералізації емалі;
 • зубні щітки середньої жорсткості;
 • лосьйони-ополіскувачі із сполуками фтору (вміст фторидів не повинен перевищувати 250 ppm);
 • курсове застосування таблеток із фтористим натрієм.

Наш професійний досвід показує, що народні засоби не здатні гарантувати надійний захист зубів від карієсу.

 • Відвідування стоматолога.

Мінімум раз на 6 місяців потрібно обов'язково відвідувати стоматолога для профілактичного огляду і чищення зубів. Лікар розповість і покаже, як правильно чистити зуби від карієсу.

У ваших силах запобігти появі карієсу. Ми розповіли про те, що для цього потрібно робити, тепер пора діяти!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом

Відгуки на тему
М
5

Тут творять справжні дива, вже навіть не думала, що зуби можна вирівняти. Healthy Dent, процвітання вам!

С
5

Ходим в клинику всей семьей уже на протяжении нескольких лет, наверно с тех пор как переехали в Киев. За это время мне поставили две фотополимерные пломбы, было совершенно не больно, обошлись даже без анестезии. И самое главное, что дочурка ходит на осмотр с удовольствием, хотя может, если со мной так бы обращался в детстве стоматолог из районной поликлиники, у меня этих пломб и не было. Процветания Вашей клинике и довольных клиентов!

Статті на тему
Профілактика карієсу

Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.

Герметизація фісур

50 мільярдів бактерій – приблизно така кількість мікроорганізмів мешкає в роті людини. У нормі вони не приносять шкоди. Але якщо чистити зуби не дуже ретельно, продукти життєдіяльності бактерій призводять до розвитку карієсу та інших неприємних хвороб. Руйнування зуба починається найчастіше в тих місцях, де скупчується найбільше відкладень – на стиках і у фісурах (глибоких борозенках на фронтальній поверхні). З метою запобігання розвитку карієсу проводиться герметизація фісур – спеціальна стоматологічна процедура, про яку йтиметься далі.