Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.
Види карієсу: класифікація за глибиною руйнівного процесу
Карієс такий «популярний» завдяки своїй підступності – починається він непомітно, поступово приводить до руйнування твердих тканин зуба і появи порожнини.
Як утворюється карієс? Причини появи найрізноманітніші, але основна – зубний наліт, який змінює кислотно-лужне середовище на поверхні зуба. Доведено, що вже через кілька хвилин після з'їденої цукерки або шматочка торта рівень pH на емалі падає з 6 до 4. Стрімко розмножуються карієсогенні бактерії (кислотоутворюючі стрептококи), починається патологічний процес.
У медицині існують різні класифікації цього захворювання. Розповімо про найпоширенішу: нею користуються всі практикуючі стоматологи, і вона є зрозумілою навіть дітям.
Як визначити карієс за стадіями розвитку:
- Каріозна пляма – початковий етап захворювання. На поверхні зуба з'являється «крейдяне» новоутворення – це перша ознака руйнування емалі, хоча ще нічого не болить, а зуб залишається гладеньким. На цьому етапі карієс вилікувати найпростіше. Лікар видаляє пляму, проводить ремінералізацію емалі (обробляє зуб спеціальними засобами) та інфільтрацію-просочування. Якщо знати, як запобігти карієсу, то захворювання не повернеться, але про це – далі.
- Поверхневий карієс. Зуб реагує на гаряче/холодне й солодке. Емаль у місці крейдяної плями стає шорсткою. Лікування зубів полягає у шліфовці поверхні зуба та подальшій ремінералізації. Як боротися з карієсом, коли пляма з'явилася на стику зубів: доведеться препарувати уражену ділянку і поставити пломбу.
- Карієс на середній стадії уражає емаль і дентин, у зубі утворюється порожнина, в яку постійно забиваються залишки їжі, які прискорюють розвиток хвороби. Руйнівна дія карієсу стає помітною і відчутною: періодично виникає сильний біль. Класичне лікування: обробка зуба лікарськими засобами та пломбування.
- Глибокий карієс. Больові відчуття збільшуються разом з розмірами дірки в зубі. Навіть випадковий дотик викликає сильний біль. Як зупинити карієс на цьому етапі: видалити розм'якшені тканини, використати ремінералізуючі препарати і поставити пломбу.
Якщо не лікувати хворі зуби, відбувається інфікування пульпи (нервів і судин усередині зуба), розвивається пульпіт, періодонтит.
Зуби в безпеці: ефективні профілактичні заходи
Після всього сказаного ви, напевно, задумалися про те, як захистити зуби від карієсу. Підхід має бути системним і включати в себе кілька напрямів.
- Правильне «меню». У раціоні обов'язково повинні бути продукти, які зміцнюють зубну емаль:
- сир і молоко містять кальцій, у сирі багато фтору;
- цибуля, багата на фітонциди – чудовий захист від карієсу;
- горіхи – «джерело» мікроелементів;
- у зернах кунжуту багато кальцію;
- фторовані сіль і вода;
- тверді фрукти та овочі – насичують організм вітамінами та очищують зуби від нальоту.
Слід враховувати, що солодка їжа, яка багата на вуглеводні, провокує розвиток карієсу.
- Режим харчування. Чистити зуби потрібно після кожного прийому їжі, вранці та ввечері – для цього використовують щітку і пасту. Як уберегти зуби від карієсу, коли ви не вдома: бажано не вживати солодощі як окремі перекуси. Якщо не можете втриматися від десерту, використовуйте потім зубну нитку або лосьйон, щоб нейтралізувати дію карієсогенних бактерій.
- Профілактика карієсу в домашніх умовах. Захистити зуби від появи недуги можна, використовуючи такі засоби гігієни:
- лікувально-профілактичні пасти, що сприяють ремінералізації емалі;
- зубні щітки середньої жорсткості;
- лосьйони-ополіскувачі із сполуками фтору (вміст фторидів не повинен перевищувати 250 ppm);
- курсове застосування таблеток із фтористим натрієм.
Наш професійний досвід показує, що народні засоби не здатні гарантувати надійний захист зубів від карієсу.
- Відвідування стоматолога.
Мінімум раз на 6 місяців потрібно обов'язково відвідувати стоматолога для профілактичного огляду і чищення зубів. Лікар розповість і покаже, як правильно чистити зуби від карієсу.
У ваших силах запобігти появі карієсу. Ми розповіли про те, що для цього потрібно робити, тепер пора діяти!