Гіпоплазія емалі: причини появи і лікування патології

Запись на прием в горячий час
знижка -20%
3
1
Время приема
2
Гіпоплазія емалі

Поверхня зуба пошкоджена – отже, є карієс? А ось і ні, у 30% випадків пошкодження емалі та інших тканин зуба викликане не карієсом, а гіпоплазією. Однак ця патологія є не менш небезпечною, адже без лікування призводить до порушень прикусу і втрати уражених зубів. Гіпоплазія зубної емалі – серйозна проблема, однак не все так страшно: ця недуга піддається лікуванню, і зуби можна врятувати.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent


Гіпоплазія зубів: чому та в кого проявляється

Гіпоплазія у стоматології – це патологія розвитку зубних тканин, передусім емалі. Дефект формується ще до народження дитини або в перші 1,5 року життя. Залежно від цього уражаються молочні або постійні зуби, які виглядають пошкодженими відразу після прорізування. На поверхні зубів помітні плями, борозенки або горбики, у важких випадках немає емалі або тканин дентину.

Гіпоплазія емалі в дітей

Найчастіше хвороба зустрічається в дитячому віці: у 40% дошкільнят виявляється ця патологія. Часто дефект розвитку емалі з'являється у ще ненародженої дитини. Якщо вагітна жінка перехворіла краснухою, токсоплазмозом, страждала від токсикозу або в матері й плода – резус-конфлікт, є велика ймовірність, що зачатки молочних зубів новонародженого малюка будуть уражені гіпоплазією.

Дисплазія емалі молочних зубів зустрічається також у кожної другої дитини із вродженими хворобами або набутими відразу після народження. Є велика ймовірність розвитку гіпоплазії у недоношених дітей.

гіпоплазія у дітей

Гіпоплазія емалі в дорослих

Гіпоплазія емалі зустрічається і в дорослому віці. Однак, зазвичай це та проблема, яку не виявили вчасно, коли прорізувалися постійні зуби. Патологія дорослих зубів теж родом з дитинства.

Зачатки постійних зубів уражаються, якщо в дитини у віці 6–18 місяців спостерігалися такі проблеми:

 • рахіт;
 • дистрофія;
 • порушення обміну речовин;
 • гострі інфекційні хвороби;
 • патології нирок;
 • гормональні порушення;
 • хвороби шлунково-кишкового тракту;
 • мозкові порушення.

І виходить, що про перенесені хвороби вже забули, а в 4–16 років, коли прорізуються постійні зуби, з'являється неприємний сюрприз – пошкоджена емаль на «новеньких» зубах.

Украй рідко гіпоплазія проявляється в дорослому віці. Це зазвичай пов'язане з підвищеною стираністю емалі, бруксизмом, аномаліями прикусу і неправильним ростом зубів.

Види гіпоплазії: чим відрізняються

Ураження на поверхні зубів при гіпоплазії часто плутають із карієсом. Окремі симптоми дійсно схожі, але патології емалі проявляються по-різному: від каріозної плями до аплазії – це крайня ступінь, повна відсутність емалі на зубах. Стоматологи виокремлюють два види патології, які відрізняються симптомами і локалізацією ураження: системну та місцеву гіпоплазію.

Системна гіпоплазія зубів

При патології системного типу уражаються всі або більша частина зубів. Залежно від того, наскільки значними є порушення в розвитку емалі та дентину, виокремлюють такі стадії хвороби:

 1. Слабка ступінь: зміна кольору емалі. На поверхні зубів з'являються плями білого або жовтуватого кольору. Причому ці плями одного розміру на парних зубах, наприклад, на іклах або різцях. Проте, на відміну від карієсу на стадії плями, такі дефекти емалі не фарбуються барвниками, не змінюють розміри і форму, уражена поверхня залишається гладенькою та блискучою. Системна гіпоплазія на цьому етапі не викликає больових відчуттів.
 2. Середній ступінь: більш серйозна стадія недорозвинення зубних тканин. Візуально визначається за борозенками, хвилями, точковими заглибинами на зубах, але емаль хоч і деформована, проте ціла, тому людина не відчуває болю. Дискомфорт викликає хіба що зовнішній вигляд таких зубів.
 3. Важка ступінь: аплазія емалі, це повна відсутність емалі на окремій ділянці або на всій поверхні зуба. «Оголений» зуб стає чутливим до будь-якого подразника і реагує гострим болем.

Місцеві порушення розвитку емалі

При цій патології уражається не весь зубний ряд, а тільки 1-2 постійних зуба. Причини появи такої локальної проблеми – механічна травма або запалення зачатків зубів. Як правило, місцева гіпоплазія емалі діагностується на «трійках» і «четвірках» – це премоляри, які розташовані за іклами.

Причины возникновения гмпоплазии

Гіпоплазія емалі: лікування і відновлення зубів

Якщо виявили зміни зовнішнього вигляду емалі, слід відразу звернутися до стоматології. І неважливо, скільки років пацієнтові: 6 місяців чи 30 років. Тільки лікар може поставити точний діагноз, відрізнить гіпоплазію зубів від флюорозу, каріозного ураження емалі, клиновидного дефекту і підбере правильні методи лікування.

Завдання стоматолога при лікуванні гіпоплазії емалі – відновити цілісність зубів, щоб захистити зуби від подальшого руйнування:

 • емаль покривають ремінералізуючими засобами;
 • застосовують електрофорез, збагачуючи дентин іонами фтору і кальцію;
 • пломбують зуби, в яких емаль стоншена або відсутня;
 • установлюють вініри, люмініри або коронки, щоб відновити естетику і функціональність деформованих зубів.

Гіпоплазія емалі – серйозна стоматологічна патологія, але не вирок. У нашій стоматології швидко допоможуть вирішити цю проблему і повернуть зубам властиву їм від природи привабливість.

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом


Автор материала

Науменко Ярослав Сергійович - фото стоматолога
Ярослав
Науменко
Стоматолог-терапевт, ендодонт