Герметизація фісур: як попередити великі проблеми

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Дитячий стоматолог

Герметизація фісур

50 мільярдів бактерій – приблизно така кількість мікроорганізмів мешкає в роті людини. У нормі вони не приносять шкоди. Але якщо чистити зуби не дуже ретельно, продукти життєдіяльності бактерій призводять до розвитку карієсу та інших неприємних хвороб. Руйнування зуба починається найчастіше в тих місцях, де скупчується найбільше відкладень – на стиках і у фісурах (глибоких борозенках на фронтальній поверхні). З метою запобігання розвитку карієсу проводиться герметизація фісур – спеціальна стоматологічна процедура, про яку йтиметься далі.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent


Фісури – «стежки», що ведуть до карієсу

На поверхні будь-якого жувального зуба (корінного і молочного) є природні борозенки – фісури. Основні форми фісур:

 • конусоподібні;
 • воронкоподібні;
 • поліпоподібні;
 • каплеподібні.

Горбиста форма зуба сприяє кращому пережовування їжі, але є і «зворотний бік медалі» – в фісурах легко застрягають залишки їжі, що провокує карієс.

фиссуры

Уникнути захворювання можна за допомогою методу запечатування борозенок. Герметизація фісур – найефективніша нині технологія профілактики карієсу. Проводити герметизацію можна у дітей, підлітків і дорослих. Оптимальний вік – 6–8 років (прорізування перших корінних молярів) і 12–14 років (поява других молярів). У цей час емаль найбільш уразлива до зовнішнього впливу, швидше руйнується. Є ряд моментів, коли ми рекомендуємо проводити процедуру запечатування.

Герметизація фісур – показання:

 1. Наявність вузьких і глибоких за формою фісур, ямок.
 2. Є бічній карієс і загроза розвитку фісурного карієсу.
 3. «Молоді» зуби, які прорізалися не менше чотирьох років тому.
 4. У комплексі з іншими профілактичними методами.
 5. На борозенках з'явилися сліди демінералізації та пігментації.

Процедура герметизації фісур

Сучасний і надійний спосіб убезпечити зуби від руйнування. Технологія передбачає заповнення природних заглиблень жувальних зубів особливими герметичними засобами – силантами. До складу силанта, який застосовується в «Хелсі Дент», входять іони фтору (Fissurit, Fuji Triage). Кольори герметиків – найрізноманітніші (від прозорого, білого до яскраво-зеленого, малинового). Кольорові силанти більш помітні, тому з успіхом застосовуються в дитячій стоматології. Батьки можуть самі визначити стан герметика, ступінь його зношування.

Чому герметизація фісур стала такою популярною останнім часом? Процедура абсолютно безболісна (порадує дітей) і за вартістю обійдеться у 2–3 рази дешевше за лікування карієсу (оцінять батьки). Плюс до всього зуби на 90–95% захищені від дії бактерій і виглядають чудово.

Кольорові силанти

Для широких, відкритих фісур є показання для неінвазивної (проста) герметизації. Цілісність зуба не порушується, поверхня покривається фторованим герметиком. Процедуру рекомендовано для дітей і підлітків на тих зубах, які нещодавно прорізалися. Дно фісури не має бути ураженим карієсом, інакше руйнування відбуватиметься в «запечатаному» зубі.

Як відбувається запечатування фісур:

 1. Ретельне чищення зубної поверхні від нальоту та обробка антисептиком, щоб усунути розвиток інфекції під силантами.
 2. Фісури протравлюють згладжувальним гелем на основі 32% розчину ортофосфорної кислоти.
 3. Через 15–30 секунд речовину ретельно змивають дистильованою водою і сушать поверхню зуба.
 4. Борозенки заливають тонким шаром силанта, освітлюють 40–45 секунд спеціальною лампою, щоб герметик затвердів.
 5. Надлишки композитного матеріалу прибирають, запечатану поверхню відшліфовують і покривають фторовмісним лаком.

На герметизацію одного зуба йде близько 5 хвилин.

Якщо фісури – вузькі, глибокі або з невеликими каріозними порожнинами (до 2 мм), то проводиться інвазивна герметизація фісур. Щоб уникнути утворення незаповнених порожнин, лікар перед герметизацією виконує розшліфовку емалі. У разі більш глибокого карієсу спочатку проводяться лікування зуба та встановлення постійної пломби, а вже після цього фісури герметизуються. Процедура запечатування є ідентичною до неінвазивного методу.

Про що говорить наука

Запечатування фісур – один з найсучасніших методів, технологія і препарати постійно вдосконалюються. В нашій клініці використовуються новітні рідкотекучі герметичні препарати, які дозволяють надійно закупорити навіть найглибші фісури. Причому протягом 12 місяців виділятимуться іони фтору, які здійснюватимуть додатковий зміцнювальний вплив на зубні тканини. Гарантований строк служби силантів на постійних зубах становить 5–8 років. Максимальний ефект «запечатування» зберігається протягом перших п'яти років. Однак практика застосування герметизації показує, що і через 7 років стан половини зубів залишається незмінним. Інакше кажучи, запечатування фісур дозволяє продовжити молодість зубів.

Слід пам'ятати, що герметизація фісур дозволяє захистити від карієсу тільки фронтальні поверхні зубів. Не варто забувати про цілий комплекс профілактичних заходів, гігієну ротової порожнини, регулярні візити до стоматолога. Запечатування фісур – додатковий захист для ваших зубів!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом


Відгуки на тему
А
5

Величезне спасибі! Довго відкладав візит, а зуб вилікували всього за один прийом.

М
5

Треба було просто поставити пломбу. В поліклініку йти не хотілося – совок. У вашій клініці все швидко, без болю і навіть дешевше, ніж розраховував. Дуже доречною була акція «економ-година». Буду рекомендувати друзям.

Статті на тему
Профілактика карієсу

Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.

Герметизація фісур

50 мільярдів бактерій – приблизно така кількість мікроорганізмів мешкає в роті людини. У нормі вони не приносять шкоди. Але якщо чистити зуби не дуже ретельно, продукти життєдіяльності бактерій призводять до розвитку карієсу та інших неприємних хвороб. Руйнування зуба починається найчастіше в тих місцях, де скупчується найбільше відкладень – на стиках і у фісурах (глибоких борозенках на фронтальній поверхні). З метою запобігання розвитку карієсу проводиться герметизація фісур – спеціальна стоматологічна процедура, про яку йтиметься далі.