Чутливість зубів: чому виникає, і що з цим робити

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Гігієніст-пародонтолог

Чутливість зубів

Це поширена проблема серед людей віком від 30 до 60 років: більш як половина населення планети страждає через чутливу емаль. В окремих випадках біль викликає навіть простий подих, не те що морозне повітря. На щастя, чутливість можна зменшити, особливо на ранніх стадіях.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent










Гіперестезія зубів: як проявляється

Екстрасенси – люди з надчутливим сприйняттям. Однак екстраординарною чутливістю володіють не тільки люди, але й зуби. У стоматології це називається гіперестезія. Правда, радості людині від цього мало: дуже чутлива емаль доставляє пацієнтові тільки дискомфорт.

На які подразники реагують чутливі зуби:

  • термічні: гаряче, холодне;
  • хімічні: солоне, гостре, солодке;
  • механічні: зубна щітка, зубочистка, тверда їжа.

Чутливість зубів на холодне

При гіперестезії зуби реагують не тільки на холод, а й на будь-який зовнішній подразник: кисле яблуко, гарячий чай, морозиво, навіть на повітря, яке тепліше або холодніше, ніж кімнатна температура. Хворобливі відчуття виникають раптово, але так само швидко проходять: у цьому головна відмінність гіперестезії від пульпіту – запалення нерва зуба. Запалений нерв болить уночі, напад триває до декількох годин.

Причини чутливості зубів

Гіперестезія – це хвороба середнього віку. У молоді емаль максимально міцна, а у літніх людей дентин, як й інші тканини, піддається склерозу. Тільки у випадку з емаллю склеротичні зміни навіть покращують стан: зуби стають менш чутливими. Виходить, група ризику – пацієнти віком 30–60 років, у цей період емаль найбільш уразлива, звідси й підвищена чутливість зубів.

Чому з'являється чутливість емалі:

  • карієс на початковій стадії: глибокого пошкодження ще немає, але зуб уже реагує на гаряче, холодне;
  • захворювання пародонту – м'якої внутрішньої частини зуба: пародонтит, пародонтоз;
  • глибокий або прямий прикус, скупченість зубів: емаль швидше стирається і стає більш чутливою;
  • бруксизм: мимовільний скрегіт зубами теж призводить до стирання емалі;
  • дія кислот на зубну емаль: фрукти, соки, солодка газована вода;
  • некоректне хімічне відбілювання зубів: пошкоджується емаль, з'являється чутливість зубів;
  • використання відбілювальних засобів, щітки з жорстким ворсом: неприємні відчуття з'являються через 3–5 днів;
  • обточування зубів під протез: знімається верхній шар, і зуби стають чутливими;
  • мікротравми емалі: удари по емалі, звичка гризти насіння, перекушувати зубами нитку або дріт тощо;
  • клиновидні дефекти: чутливість у пришийковій частині зуба.

Пацієнт чітко визначає чутливий зуб, але іноді біль віддає в сусідні зуби, рідше уражається весь зубний ряд.лікування чутливих зубів

Підвищена чутливість після чищення або пломбування зубів

Запломбували зуб або зробили професійне чищення і відчуваєте, що зуби відразу почали реагувати на холодне повітря або гарячий суп – це нормальне явище. Гіперестезія після чищення проходить за пару днів, після пломбування зуба зберігається до двох тижнів. А якщо лікували пульпіт, то зуб може залишатися чутливим до місяця.

Лікування чутливості зубів

Обнадіємо людей з чутливими зубами: гіперестезія лікується. У стоматології Healthy Dent використовується комплексний підхід до вирішення цієї проблеми. Спочатку стоматолог з'ясовує, чому різко підвищилася чутливість зубів, а потім усуває причину. Адже найчастіше гіперестезія – симптом, що супроводжує основне захворювання. Усунули причину –і зуб такий, як раніше. Наприклад, якщо емаль пошкоджено карієсом, і вам запломбували зуб, відновили цілісність коронки – підвищеної чутливості наче й не було. Дефекти прикусу виправляють за допомогою ортодонтичних конструкцій: пластинок, брекетів.

Паралельно з усуненням причини гіперестезії проводиться відновлення зубної емалі. У Healthy Dent це робиться за допомогою процедури ремінералізації. Емаль насичується мінералами, зміцнюється і вже не так гостро реагує на подразники.

Як проходить процедура:

  • зуби пацієнта ізолюють від слини;
  • висушують емаль;
  • поверхню зубів обробляють розчином для мінералізації до 3 разів за сеанс;
  • на емаль наносять фтор-лак.

Пацієнти відзначають, що поліпшення відчувається вже після 5-6 візитів до стоматології. Повне одужання настає через 12–15 сеансів ремінералізації. Ефект зберігається 6–12 місяців. Щоб уникнути рецидиву, процедуру періодично потрібно повторювати.

Як позбутися чутливості зубів

Лікування гіперестезії зубів удома – мрія пацієнта. У мережі пропонується маса методів, як зняти чутливість зубів, не звертаючись до дантиста. Що тільки не радять: полоскати рот відваром кори дубу, настоєм із висушеної шкірки баклажану і навіть гризти червоний перець. Однак засмутимо мрійників: такі експерименти є небезпечними для здоров'я, існує ризик остаточно угробити емаль, опекти слизову оболонку рота, зіпсувати зовнішній вигляд зубів.

Які процедури для усунення гіперестезії можна робити вдома, підкаже лікар. Наприклад, допоможуть чищення зубів пастою з фтором або прийняття таблеток кальцію для зміцнення емалі. Проте для кожного пацієнта це буде окрема рекомендація.

профілактика чутливості зубів

Гіперестезія емалі: як зберегти зуби міцними

Міцна емаль – головна умова того, що ваші зуби не стануть болісно чутливими. Щоб зберегти емаль, дотримуйтеся таких правил:

  • чистьте зуби щіткою з м'якою щетиною;

  • використовуйте пасту із фтором;
  • не випробовуйте зуби на міцність, розгризаючи горішки, насіння тощо;
  • не пийте дуже гарячі напої;
  • не вживайте їжу з контрастною температурою: наприклад, крижане морозиво з гарячим чаєм;
  • відвідуйте стоматолога раз на 6 місяців для професійного чищення та огляду зубів.

Чутливі зуби – джерело постійного дискомфорту. Навіщо страждати, краще звернутися до стоматолога, лікар знає, як привести такі зуби до тями!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом










Відгуки на тему
О
5

Дуже обережно раніше ставилася до подібних клінік, оскільки впевнена, що лікарі можуть нав'язати дороге і необов’язкове лікування. Після відвідин вашої клініки склалося враження, що ви робите тільки те, що дійсно потрібно. Сподіваюся, думка з часом не зміниться.

5

Посещала данную клинику, чисто, оборудование хорошее, быстро оказали помощь(зуб болел). Врач, женщина обслуживала - вежливая, мне понравилась, обходительная очень. Цены не дешевые, но умеренные, как везде, Всем довольна, никаких замечаний, спасибо!

Отзыв о стоматологической клинике HealthyDent №86
Статті на тему
Пульпіт і його симптоми

Нерви можуть здати не тільки у людини, але й у зуба. Як це проявляється? – Найсильнішим зубним болем, коли готовий посеред ночі бігти до стоматолога, щоб лікар полегшив страждання. Пульпіт – одна з найпоширеніших зубних хвороб, але більшість дізнається про неї тільки у стоматологічному кріслі. Тим часом проблему простіше попередити, не доводячи до крайнощів. Ми розповімо про основні симптоми, як вилікувати пульпіт і, звичайно, про профілактичні дії.

 

Періодонтит: симптоми і лікування

Періодонтит є підступним: знають про цю хворобу в основному лише ті, кому довелося «обличчям до обличчя» стикнутися з недугою. Раніше, щоб позбутися болю, потрібно було видаляти зуб. Сучасні методи дозволяють у більшості випадків вилікувати періодонтит і зберегти зуб. Хочете дізнатися, що таке періодонтит, які форми він приймає і як лікують захворювання в наші дні – прочитайте цю статтю.