Бруксизм – чому скриплять зуби

Бруксизм

Дослівно «бруксизм» перекладається з давньогрецької як «зубний скрегіт». Ви цей скрегіт можете і не почути: хвороба дає про себе знати в основному під час сну, коли людина не контролює свої м'язи. Найчастіше хворому про нічний скрегіт повідомляють близькі або стоматолог.

У другому випадку про бруксизм фахівцеві розкажуть стерті зуби, скарги пацієнта на болі в щелепі, а іноді – навіть садна на слизовій.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent


Якщо хвороба «тихо» прогресує – її наслідки не змусять себе чекати. Найнеприємніші серед них:

  1. Стирання зубів у коронковій частині. Через постійне тертя зуби стають коротшими, ніби їх спиляли. Можуть з'явитися навіть відколи або тріщини на емалі. Унаслідок цього встановлювати зубні імплантати, коронки і брекети пацієнтам з бруксизмом протипоказано.
  2. Болі та ранки в роті. Хворий, який скрипить зубами, як правило, прикушує щоку або язик, чим травмує слизову.
  3. Стан постійної втоми і дратівливості. Сон через постійний скрегіт є дуже неспокійним і напруженим. Людина просто не може повноцінно відпочити і відновити сили.

Про бруксизм відомо небагато, та й зустрічається він лише в 1–3% людей на планеті. При цьому коло факторів, що провокують хворобу, є неймовірно широким: від стресів до стоматологічних проблем.

До слова, довгий час вважалося, що причина криється в паразитах. Проте наукові дослідження не підтвердили зв'язок між цими двома фактами.

Бруксизм симптоми

Бруксизм: лікування причин і симптомів

Лікування бруксизму має бути комплексним.

По-перше, потрібно розібратися в характері походження хвороби і позбавити пацієнта першопричини.

  1. Якщо справа полягає в оклюзії зубного ряду – займаються виправленням прикусу.
  2. При перенапруженні нервової системи лікар прописує седативні препарати, а також лікувальний масаж обличчя.
  3. Іноді бруксизм пов'язують із захворюваннями опорно-рухового апарату. В цьому випадку фахівець прописує відновлювальні масажі та ЛФК.

По-друге, необхідно зменшити вплив хвороби на організм. У цьому допомагають місцеві методи.

  1. Надівання на час сну спеціального пристрою. Така капа, яку виготовлено стоматологом індивідуально для кожного пацієнта за формою і розміром зубів, надівається на верхні зуби та оберігає їх від тертя об нижні зуби. Хоча пристрій допомагає впоратися з бруксизмом, але не виліковує від нього, не усуває причину виникнення захворювання. Проте ви хоча б будете краще висипатись, і зуби не будуть стиратися.
  2. При особливо важкій формі призначають уколи ботокса, які повинні блокувати нервовий імпульс, що надходить до м'яза.
    Ця маніпуляція, як і носіння капи, полегшує стан пацієнта, але не виліковує від бруксизму.

Як лікувати бруксизм у дітей і чи потрібно це робити

У дітей, особливо в ранньому віці, бруксизм зустрічається набагато частіше, ніж у дорослих. Він виникає через неостаточно сформований прикус. А найменшенькі іноді неусвідомлено скриплять зубками, щоб полегшити біль від прорізування нових молярів.

В основному дитячий бруксизм проходить із становленням зубного ряду. Проте якщо ви помітили в малюка пошкодження зубної емалі чи інші негативні зміни, терміново зверніться до дитячого стоматолога! Скоріше за все, дитині пропишуть спеціальну капу, яку вона буде надівати на ніч. Апарат правильно розподілить навантаження та усуне скрегіт зубами вві сні. Лікування цим методом зарекомендувало себе як безпечне та ефективне.

Бруксизм у дітей

Бруксизм: лікування дорослих у психолога

Як ми вже говорили, причинами появи бруксизму можуть бути стреси, старі психологічні травми або банальна перевтома. Бруксизм часто називають «хворобою бізнесменів»: напружена робота не дозволяє розслабитись і спокійно спати. Іноді відвідування психолога допомагає пацієнту перестати нервувати і повернути здоровий сон без скрипіння зубами.

Погано спите ночами і помітили в себе стерті зуби? Приходьте на консультацію до Healthy Dent. Наші фахівці розкажуть, як лікувати бруксизм, і допоможуть усунути проблему, якщо вона стоматологічного характеру.

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом


 

Автор материала

Науменко Ярослав Сергійович - фото стоматолога
Ярослав
Науменко
Стоматолог-терапевт, ендодонт