Брекети і зуби мудрості

Автор статті

Головний лікар

Рецензент статті

Стоматолог-ортодонт

Брекети і зуби мудрості

Брекети і зуби мудрості: що робити з вісімками перед установленням ортоконструкцій

Установка брекетів – сама по собі хвилююча процедура, адже носити апарати доведеться не пару днів, а 1,5–2 роки. Зайвої тривоги додає розхожа думка, що перед тим, як ставити ортоконструкції, доведеться видаляти зуби мудрості, а іноді й премоляри. Однак не варто заздалегідь драматизувати: видалення зубів жоден лікар у нашій клініці не проводить, коли до цього немає абсолютних показань.

Чи обов'язково видаляти зуби мудрості перед брекетами

Як стоматологи, які дотримуються зубозберігаючої ідеології, заявляємо: ми використовуємо всі можливості, щоб обійтися без видалення зубів не на шкоду результату ортодонтичного лікування. Без необхідності ніхто вісімки і премоляри перед установленням брекетів не зачепить.

Брекети без видалення зубів – це можливо

У зарубіжній ортодонтичній практиці зубам мудрості часто не залишають шансу на життя – видаляють без розмов у зародковому стані або на етапі прорізування. В нас не виривають зуби для профілактики або про всяк випадок, адже треті моляри, які прорізалися, – така сама частина зубощелепного апарату, як і інші зуби. Крім того, вісімки – найбільші моляри, тому часто екстракція – непроста операція, яку проводить виключно стоматолог-хірург.

Отже, якщо можна зберегти крайні моляри перед установленням брекетів – ми тільки за. В яких випадках не чіпаємо зуби мудрості:

 • моляр росте рівно, прорізується без проблем;
 • вісімка не здвигає сусідні зуби і нормально змикається з антагоністом, не травмує слизову;
 • зуб здоровий, не зруйнований карієсом, не потребує лікування;
 • у пацієнта відсутні сімки, тоді для фіксації незнімних конструкцій задіюють вісімки;
 • наявність третіх молярів ніяк не заважає установленню брекетів, щоб виправити прикус, вирівняти зуби.

Чи потрібно видаляти зуби перед брекетами дітям

Брекети встановлюють дітям з 11–12 років, а вісімки виростають набагато пізніше – з 18 років. Так що, коли «проклюнуться» вісімки, ортодонтичне лікування вже завершиться, тому немає сенсу у видаленні зубів мудрості для використання брекет-систем у підлітків. Це можна зробити пізніше, якщо через аномальне розміщення або проблемне прорізування молярів з'явиться загроза зміщення зубного ряду.

Ставити брекети с зубами мудрості

Навіщо видаляти зуби при встановленні брекетів, і як це відбувається в Healthy Dent

На підготовчому етапі перед установленням брекетів ми проводимо ретельне обстеження пацієнта: вивчаємо пропорції особи, стан ротової порожнини, кореневої системи зубів, щелепних кісток. Зіставляємо дані візуального огляду з результатами ортопантомограми. І тільки на підставі всієї отриманої інформації приймаємо рішення про видалення або збереження зубів.

Показання до видалення зубів мудрості:

 • вісімка дистопована (розташована не вертикально, а під нахилом) і зачіпає сусідню сімку: руйнує міжзубну перегородку і зв'язковий апарат, який утримує зуб у щелепі;
 • на другій щелепі немає моляра-антагоніста;
 • у зубі утворилася велика каріозна порожнина, але його не можна вилікувати через аномальну форму коренів;
 • у кореневій частині моляра утворилася кіста;
 • щелепа недостатньо розвинена і не вистачає місця іншим зубам, що проявляється у скупченості, викривленні зубного ряду. В цьому випадку видаляти вісімки лікар може навіть до їх прорізування.

Коли потрібно видаляти інші зуби

Зазвичай, якщо йдеться про необхідність видалення зубів перед установленням ортоконструкцій, це стосується третіх молярів, адже в 75% випадків їх прорізування ускладнене. Рідше – при значній патології прикусу жертвувати доводиться премолярами: четвертими і п'ятими зубами.

Перед установленням брекетів премоляри видаляють у таких випадках:

 • відкритий прикус – верхні та нижні зуби не змикаються;
 • значна скупченість зубів;
 • перехресна оклюзія – асиметричне змикання зубів по горизонталі;
 • протрузія верхньої щелепи – значне випирання зубів уперед. У дітей у цьому випадку видаляють не тільки четвірки і п'ятірки, а й трійки – ікла;

Щоб виправити становище виступаючої вперед нижньої щелепи (мезіальна оклюзія), перед установленням брекетів іноді видаляють не премоляри, а нижні різці.

Видалення зубів мудрості перед установленням брекетів у Healthy Dent

Коли необхідно видалити зуб мудрості до встановлення брекетів, операцію проводить стоматолог-хірург. Уся процедура при стандартній екстракції займає 15–20 хвилин, у разі складного видалення потрібно 1–1,5 години. Маніпуляції проводяться під місцевою анестезією, тому неприємні відчуття зводяться до мінімуму. Пацієнтам, які дуже хвилюються, можемо запропонувати седацію – легкий наркоз, при якому людина знаходиться у свідомості, але не відчуває тривоги і страху.

Як відбувається видалення зубів мудрості:

 1. Спочатку знеболюємо місце екстракції: застосовуємо аплікаційну та ін'єкційну анестезію.
 2. Видаляємо моляр. За простої екстракції це займає пару секунд: хірург захоплює щипцями зуб і витягує.
 3. Обробляємо лунку і вшиваємо краї слизової.
 4. Розповідаємо пацієнту, що робити далі, призначаємо ліки для якнайшвидшого загоєння ранки.
Не хвилюйтеся про те, що через видалення зубів залишаться помітні щілини. Проміжки швидко зникнуть після встановлення брекетів. Зуби зі скобами здвигаються зі швидкістю до 1 мм на місяць, тому щілина закриється за 3–6 місяців – усе залежить від розміру видаленого зуба.

Видалення зубів мудрості перед фіксацією брекетів не збільшує тривалість лікування, а, навпаки, скорочує строки носіння ортодонтичних апаратів. Наприклад, якщо видалити вісімку при скупченості ряду, зуби розійдуться швидше мінімум на пару місяців – місце ж звільнилося.

Удаление зубов при установки брекетов

Видалення зубів при носінні брекетів

Проблемні моляри можна видаляти і в процесі ортодонтичного лікування. Тільки проводити екстракцію рекомендується мінімум через 3 місяці після фіксації ортодонтичних апаратів. У цьому випадку спрацьовує феномен регіональної акселерації – під постійним тиском брекетів увесь зубний ряд стає рухливим, завдяки чому зуби мудрості простіше витягуються. При екстракції сусідній моляр не травмується: відхиляється на 1–2 градуси, а потім повертається в колишнє положення.

Плануєте ставити брекети, але турбуйтеся, що буде із зубами мудрості, – не мучтесь і приходьте на консультацію до Healthy Dent. Прийом ортодонта в нашій стоматології безкоштовний: лікар після огляду відповість на всі запитання і розповість про нюанси встановлення брекетів.
Статті на тему
Профілактика карієсу

Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.

Догляд за брекетами

Природа іноді помиляється – це факт. На щастя, багато «недосконалостей» можна виправити завдяки досягненням сучасної науки. Тим, хто не може похвалитись ідеальною посмішкою через проблеми прикусу, стоматологи рекомендують встановлення брекетів. Усього рік-два, і ви – володар красивих рівних зубів. Метод ефективний для дітей і дорослих, але є головна умова: правильний догляд за брекетами. Ми розповімо, як і чим чистити брекет-системи. Навчимо азам догляду за імплантами і знімними протезами.