«Складний випадок, нічим не можна допомогти»: такий невтішний діагноз чули батьки маленьких пацієнтів із серйозними порушеннями прикусу. Правда, було це ще в минулому столітті. До того часу, поки німецький професор Рольф Френкель не створив пристрій, який здійснив переворот у дитячій ортодонтії. Минуло вже 70 років, а апарат Френкеля, названий на честь конструктора, залишається найбільш затребуваним пристосуванням для виправлення складних аномалій прикусу в дітей.
Апарат у діївиправлення складних аномалій прикусу
Кожен ортодонт скаже, що дефекти оклюзії (прикусу) найпростіше усуваються «на злеті», в дитячому віці, коли щелепи тільки формуються. Величезних проблем у майбутньому можна уникнути, відкоригувавши змінний прикус у дитини ще в дошкільному віці.
Апарат Френкеля – спеціальний пристрій, який допомагає усунути складні аномалії прикусу в дітей з чотирьох років. Це знімна ортодонтична конструкція, яка надівається відразу на обидві щелепи дитини і фіксує їх у потрібному положенні. Складається вона з дротяного каркаса у вигляді дуг, щічних щитів, губних пелотів. Апарат надягають на ніч і носять 2–3 години вдень, із цим пристроєм у роті дитина не може їсти і розмовляти.
Аномалії прикусу, за яких використовується апарат Френкеля:
- мезіальна оклюзія: нижні зуби видаються вперед;
- відкритий прикус: патологія, за якої утворюється вертикальна щілина між зімкнутими передніми зубами нижньої та верхньої щелепи;
- дистальний прикус: надмірний розвиток верхньої щелепи;
- скупченість зубного ряду;
- звужений зубний ряд.
Дія апарату:
- знімає зайвий тиск щік і губ на щелепи;
- регулює силу щелепних м'язів;
- підсилює тонус м'язів рота;
- нормалізує носове дихання;
- формує потрібне положення язика.
Апарат сконструйовано таким чином, що приводить у тонус одні м'язи і водночас на проблемних ділянках розслаблює інші, які заважають нормальному росту щелепи. Конструкція працює на результат, а маленький пацієнт при цьому не відчуває болю. Задоволеними є всі: діти, батьки і стоматологи.
Апарати Френкеля для різних дефектів прикусу
Для людини, далекої від ортодонтії, апарати Френкеля, які виставлено в ряд, здадуться однаковими. Проте це тільки на перший погляд: апарати відрізняються за конструкцією і використовуються для лікування різних видів патологій прикусу.
Типи апарату Френкеля:
Перший тип – FRI: з його допомогою формують нормальну оклюзію при скупченості зубного ряду. Конструкція допомагає вирівняти ікла та різці, усунути дистальну оклюзію з протрузією – привести зуби, що видаються вперед, у правильне положення. Найбільш бюджетний тип апарату.
Другий тип – FRII:застосовується при дистальному прикусі з ретрузією верхніх різців, коли зуби зміщені назад, у бік піднебіння.
Третій тип апаратів – FRIII: призначений для виправлення прогенії – дефекту прикусу, за якого нижня щелепа надто видається вперед.
Четвертий тип – FRIV: усуває відкритий прикус. Це найдорожчі з апаратів Френкеля.
Стильні штучки: варіації з дизайном апаратів
Апарат Френкеля встановлюють 4–11-річним дітям. У цьому віці важливо зацікавити дитину яскравим привабливим дизайном пристрою, а не ставити перед фактом, що тепер вона має носити в роті громіздку страшну штуку. Сьогодні моделі апаратів Френкеля більше схожі на різнокольорові льодяники, ніж на ортодонтичні конструкції.
Маленький пацієнт може взяти участь у створенні апарату для себе: обрати колір пластикових елементів або малюнок на щічних щитах, підібрати кольоровий контейнер для зберігання конструкції.
Скільки триває лікування
Курс застосування апарату Френкеля залежить від складності патології прикусу: чим серйозніше проблема, тим довше доведеться носити ортодонтичні конструкції. План лікування для вирівнювання зубів пранує ортодонт. Середня тривалість – 4–8 місяців, у складних випадках – до 1,5 року. За час лікування апарати змінюють до трьох разів. Дітям і батькам доведеться запастися терпінням, але все окупиться здоровими рівними зубами і щасливою посмішкою юних пацієнтів!
В восторге от Владимира Александровича! Дает ответ на любой вопрос касающийся брекетов. Не навязывает какую-то определенную систему. Я 1,5 года относила брекеты и капу для закрепления результата. Наконец-то у меня красивые и ровные зубы.
Ставили мені тут брекет-систему. Думала, що проведу цілу вічність у кріслі. Але ні. Зробили все оперативно, а головне – якісно! Було це 3 місяці тому. Зараз бачу помітний результат. Клініку, звичайно, ще доведеться відвідувати, але результат мене тішить. Доктор Мелещенко на відмінно працює.
Ви – доросла людина, у вас в роті всі зуби «свої» й немає жодної пломби? Вітаємо, ви потрапили до 2% населення земної кулі. Вам з успіхом можна читати лекції на тему: «Як зберегти зуби від карієсу». Але ж ця хвороба набула шокуючих масштабів: 90% дітей з молочними зубами та 80% випускників шкіл мають каріозні порожнини, 95–98% дорослих уже зверталися до стоматолога для лікування. Про те, що це за хвороба, звідки береться і як доглядати за зубами, щоб не було карієсу, ми розповімо далі.
Природа іноді помиляється – це факт. На щастя, багато «недосконалостей» можна виправити завдяки досягненням сучасної науки. Тим, хто не може похвалитись ідеальною посмішкою через проблеми прикусу, стоматологи рекомендують встановлення брекетів. Усього рік-два, і ви – володар красивих рівних зубів. Метод ефективний для дітей і дорослих, але є головна умова: правильний догляд за брекетами. Ми розповімо, як і чим чистити брекет-системи. Навчимо азам догляду за імплантами і знімними протезами.