Апарат Френкеля: виправлення прикусу в найменших

Апарат Френкеля

«Складний випадок, нічим не можна допомогти»: такий невтішний діагноз чули батьки маленьких пацієнтів із серйозними порушеннями прикусу. Правда, було це ще в минулому столітті. До того часу, поки німецький професор Рольф Френкель не створив пристрій, який здійснив переворот у дитячій ортодонтії. Минуло вже 70 років, а апарат Френкеля, названий на честь конструктора, залишається найбільш затребуваним пристосуванням для виправлення складних аномалій прикусу в дітей.

Запишіться на безкоштовну консультацію в Healthy Dent


Апарат у дії

Кожен ортодонт скаже, що дефекти оклюзії (прикусу) найпростіше усуваються «на злеті», в дитячому віці, коли щелепи тільки формуються. Величезних проблем у майбутньому можна уникнути, відкоригувавши змінний прикус у дитини ще в дошкільному віці.

Апарат Френкеля – спеціальний пристрій, який допомагає усунути складні аномалії прикусу в дітей з чотирьох років. Це знімна конструкція, яка надівається відразу на обидві щелепи дитини і фіксує їх у потрібному положенні. Складається вона з дротяного каркаса у вигляді дуг, щічних щитів, губних пелотів. Апарат надягають на ніч і носять 2–3 години вдень, із цим пристроєм у роті дитина не може їсти і розмовляти.

Всі деталі конструкції гладко відполіровані, що виключає травмування зубів і слизової дитини.

Аномалії прикусу, за яких використовується апарат Френкеля:

  • мезіальна оклюзія: нижні зуби видаються вперед;
  • відкритий прикус: патологія, за якої утворюється вертикальна щілина між зімкнутими передніми зубами нижньої та верхньої щелепи;
  • дистальний прикус: надмірний розвиток верхньої щелепи;
  • скупченість зубного ряду;
  • звужений зубний ряд.

Дія апарату:

  • знімає зайвий тиск щік і губ на щелепи;
  • регулює силу щелепних м'язів;
  • підсилює тонус м'язів рота;
  • нормалізує носове дихання;
  • формує потрібне положення язика.

Апарат Френкеля на зубах - фото

Апарат сконструйовано таким чином, що приводить у тонус одні м'язи і водночас на проблемних ділянках розслаблює інші, які заважають нормальному росту щелепи. Конструкція працює на результат, а маленький пацієнт при цьому не відчуває болю. Задоволеними є всі: діти, батьки і стоматологи.

Апарати Френкеля для різних дефектів прикусу

Для людини, далекої від ортодонтії, апарати Френкеля, які виставлено в ряд, здадуться однаковими. Проте це тільки на перший погляд: апарати відрізняються за конструкцією і використовуються для лікування різних видів патологій прикусу.

Типи апарату Френкеля:

Перший тип – FRI: з його допомогою формують нормальну оклюзію при скупченості зубного ряду. Конструкція допомагає вирівняти ікла та різці, усунути дистальну оклюзію з протрузією – привести зуби, що видаються вперед, у правильне положення. Найбільш бюджетний тип апарату.

апарат френкеля 1 тип

Другий тип – FRII:застосовується при дистальному прикусі з ретрузією верхніх різців, коли зуби зміщені назад, у бік піднебіння.

Апарат Френкеля 2 тип

Третій тип апаратів – FRIII: призначений для виправлення прогенії – дефекту прикусу, за якого нижня щелепа надто видається вперед.

Апарат Френкеля 3 тип 

Четвертий тип – FRIV: усуває відкритий прикус. Це найдорожчі з апаратів Френкеля.

апарат Френкеля 4

Стильні штучки: варіації з дизайном апаратів

Апарат Френкеля встановлюють 4–11-річним дітям. У цьому віці важливо зацікавити дитину яскравим привабливим дизайном пристрою, а не ставити перед фактом, що тепер вона має носити в роті громіздку страшну штуку. Сьогодні моделі апаратів Френкеля більше схожі на різнокольорові льодяники, ніж на ортодонтичні конструкції.

Маленький пацієнт може взяти участь у створенні апарату для себе: обрати колір пластикових елементів або малюнок на щічних щитах, підібрати кольоровий контейнер для зберігання конструкції.

Відгуки батьків показують, що такі апарати діти носять більш охоче, а отже, лікування є більш ефективним.

Скільки триває лікування

Курс застосування апарату Френкеля залежить від складності патології прикусу: чим серйозніше проблема, тим довше доведеться носити ортодонтичні конструкції. Середня тривалість – 4–8 місяців, у складних випадках – до 1,5 року. За час лікування апарати змінюють до трьох разів. Дітям і батькам доведеться запастися терпінням, але все окупиться здоровими рівними зубами і щасливою посмішкою юних пацієнтів!

Залишилися питання?

Ми з радістю поділимося досвідом